Beskid Żywiecki: finał "Ewangelizacji w Beskidach" na Wielkiej Raczy

Beskid Żywiecki: finał "Ewangelizacji w Beskidach" na Wielkiej Raczy
(fot. M-SUR / shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / kk

Wznosząca się na wysokość 1236 m n.p.m. Wielka Racza w Beskidzie Żywieckim była ostatnim szczytem górskim, na którym w tegoroczne wakacje odbywała się szósta edycja "Ewangelizacji w Beskidach" - największa tego typu akcja w diecezji bielsko-żywieckiej.

Podczas spotkań w lipcu i sierpniu duchowni przybliżali sylwetki Mojżesza, Jozuego, Dawida, Eliasza, Matatiasza, Ezechiela, Jezusa Chrystusa i Apostołów.

W przygotowanym przez wspólnotę "Talitha Kum" finałowym spotkaniu na Wielkiej Raczy uczestniczyło kilkaset młodych i starszych osób, w tym liczne rodziny. Eucharystii przy ołtarzu polowym przewodniczył o. Tomasz Pawlik OFMConv.

Zakonnik z franciszkańskiego klasztoru w Rychwałdzie w kazaniu przybliżył postaci apostołów, wybranych przez Jezusa do służby niesienia innym Słowa Bożego. Zauważył, że wszyscy oni byli ludźmi, którzy wykorzystali łaskę.

"Jej działanie przyniosło w ich życiu wielkie owoce. Niemniej Jezus wybiera uczniów z całym ich bagażem doświadczeń i przeżyć, z historią życia, z umiejętnościami, z potencjałem, ale i ograniczeniami" - wytłumaczył i wskazał, że Pan Bóg buduje wykorzystując naturalne zdolności człowieka.

Franciszkanin wyjaśnił, że samo wybranie jest łaską, ale i wymagającym zadaniem. "Jezusa wymaga od uczniów, by byli przedłużeniem Jego misji" - dodał i zachęcił, by odpowiedzialnie iść za głosem Bożych natchnień. "Spróbujmy odnaleźć w sobie ducha służby, aby być dla siebie pomocą i wyświadczać sobie dobro" - podkreślił.

Po Mszy św. zebrani uwielbiali Pana oraz modlili się na cztery strony świata. Miejsca, na których odbywała w tym roku ewangelizacja, to: Łosek (868 m n.p.m.), Pilsko (1557 m n.p.m.), Leskowiec (622 m n.p.m.), Stożek Wielki (922 m n.p.m.), Hala Krupowa (1152 m n.p.m.), Błatnia (917 m n.p.m.), Rycerzowa (1226 m n.p.m.) oraz Wielka Racza (1236 m n.p.m.).

Inicjatywa ma być odpowiedzią na wezwanie Kościoła powszechnego do nowej ewangelizacji. Wspólnotami odpowiedzialnymi za projekt są m.in.: Francesco Team, Fraternia Franciszkańska i Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

Od sześciu lat podczas wakacyjnej "Ewangelizacji w Beskidach" na kolejnych szczytach beskidzkich pojawiają się ludzie z różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji katowickiej i krakowskiej, a także zagraniczni ewangelizatorzy.

Koordynatorem przedsięwzięcia był kustosz rychwałdzkiego sanktuarium o. Bogdan Kocańda OFMConv.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Beskid Żywiecki: finał "Ewangelizacji w Beskidach" na Wielkiej Raczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.