Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na Jasnej Górze

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na Jasnej Górze
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
KAI / kk

"Bądźmy stróżami Światła - Chrystusa", zachęcał bp Andrzej Przybylski. Betlejemskie Światło Pokoju dotarło dziś na Jasną Górę, która jest jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie przybywa ten symbol pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Złożone zostało też specjalne wotum - tablica - jako podziękowanie za 100-lecie harcerstwa w Polsce.

Mszy św. z przekazaniem światła odprawionej o godz. 17.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podziękował harcerzom za podtrzymywanie pięknej tradycji: "Przyjmujecie to światło, by czuwać i przyjmujecie je nie dla siebie, bo bycie harcerzem to bycie `nie dla siebie`, ale dla innych, to nieść światło ludziom, by żyło im się lepiej".

Bp Przybylski zwrócił uwagę, że światło, ogień są wpisane w obrzędowość harcerską, a dobry harcerz wie jak rozpalić ognisko i utrzymać jego blask i ciepło. Ogień ma też delikatną naturę, łatwo go stłumić, zgasić - mówił dalej kaznodzieja. Snując analogię do "Światła z Betlejem", pytał jak tego Bożego światła nie zagasić w naszym życiu. Duchowny zachęcał, by w pierwszej kolejności nie bać się przyjąć światła Chrystusa, choć On oświetli i nasze grzechy i mroki, potem by nieść Chrystusa innym.

- Nie pozwólcie sobie zgasić światła! To czasem jest światło waszych zasad, ideałów, waszej służby. Nie rozmieńcie tego światła na jakiś mglisty dym. Czuwajcie nad światłem! - apelował do harcerzy. Wskazał dalej, żeby ogień nie zetlał, potrzebny jest mu żar, takim żarem dla chrześcijan jest wierność w służbie innym.

DEON.PL POLECA

- Chcemy uczyć się od Was harcerzy służby Światłu - mówił bp Przybylski i podkreślił ze tego dziś potrzeba wszystkim Polakom. - Chcemy to Światło z Betlejem, to orędzie, które przynosi nam Chrystus z Jego Ewangelią, z Jego przykazaniami, z Jego nauką - chronić i nieść dalej.

Hierarcha zwrócił uwagę, że światło Chrystusa jest światłem pokoju, bo Chrystus jest źródłem pokoju. Przestrzegał, że wszystkie wojny zaczynają się w sercu człowieka - Jeśli w sercu człowieka nie ma dobra, jeśli w sercu człowieka nie ma ofiarności, jeśli w sercu człowieka nie ma miłości i Bożych przykazań, to wcześniej czy później taki człowiek nie będzie człowiekiem pokoju.

- Strzeżcie tego pokoju w swoich sercach drodzy moi przyjaciele. Poczujmy się stróżami Światła, bądźmy odpowiedzialni za Światło, któremu na imię Chrystus - zachęcał bp Przybylski.

Światło, zapalone w Grocie Narodzenia w Betlejem i roznoszone przez skautów i harcerzy europejskich do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów - ma być w czasie Bożego Narodzenia symbolem braterstwa i pomocy bliźnim.

Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już od 28 lat angażują się w sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem: "Światło łączy". Od 25 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ogólnopolskiej akcji współtworzonej przez Caritas Polska, Światło przekazywane jest właśnie na charytatywnych świecach.

Dzisiaj Betlejemskie Światło Pokoju trafiło również do Krakowa i Warszawy. Dotrze niebawem do setek instytucji i prywatnych domów. 18 grudnia otrzyma je Prezydent RP Andrzej Duda, a 19 grudnia zostanie przekazane Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Z Polski Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przekazane m.in. na Ukrainę, na Litwę, ale także do Niemiec czy do Szwecji, gdzie popłynie na pokładzie żaglowca ZHP "Zawisza Czarny". Światło Pokoju z Betlejem, jest dziś nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach. Zorganizowano je po raz pierwszy w 1986 roku w Linzu, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych.

Harcmistrzyni Anna Peterko, komendantka Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego przypomniała na Jasnej Górze, że Światło Pokoju ma wymiar uniwersalny, gdyż nawiązuje i do tradycji chrześcijańskich, które zwykle są związane ze Świętami Bożego Narodzenia i z Grotą w Betlejem, a także nawiązuje do ognia, który towarzyszy harcerzom w ich obrzędowości, łączy więc ten symbol chrześcijański z symbolem harcerskim. Zachęcała, by Betlejemskie Światło Pokoju rozpaliło się na wszystkich wigilijnych stołach w Polsce, by łączyło Polaków nie tylko w czasie świątecznym.

Dla harcmistrza Przemysława Kowalskiego z częstochowskiego hufca, przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju to jeden z najpiękniejszych dni w harcerskim kalendarzu. Nawiązując do hasła tegorocznej akcji druh Kowalski zwrócił uwagę, że światło łączy, bo "musimy zespolić swe siły w walce o pokój, o jedność, o braterstwo. Dzisiaj nie musimy walczyć z karabinem w ręku, jak robili to nasi przodkowie. Dzisiaj musimy «walczyć» miłością, dobrem. Przyjaźnią, słowem, walczyć właśnie tak, byśmy nie musieli znowu sięgnąć po te karabiny" - przekonywał druh.

Harcmistrz zapewniał także, że to spotkanie u "Matki Bożej Harcerskiej" ma dla wszystkich druhen i druhów wyjątkowe znaczenie, a w tym roku jest także wyrazem wdzięczności za 100-lecie harcerskiej służby w naszym kraju.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą polską organizacją harcerską. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem, otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. Powstał na początku 1918 r. z połączenia wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych. Jego pierwszymi liderami we Lwowie i Zakopanem byli Olga i Andrzej Małkowscy.

W Polsce harcerstwo inspirowane było angielskim ruchem skautowym zainicjowanym przez Roberta Badena-Powella, który w 1908 wydał klasyczny podręcznik skautingu "Scouting for Boys". Po raz pierwszy na terenie ziem polskich znajdujących się pod zaborami skauting promowało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w zaborze austriackim. Ruch skautowy zaczął się tam rozwijać już w 1910. Znaczący wpływ na powstanie ruchu skautowego mieli działacze Sokoła oraz Organizacji Młodzieży Niepodległościowej "Zarzewie jak również katolickiego stowarzyszenia "Eleusis", założonego przez Wincentego Lutosławskiego.

Dziś organizacja liczy ponad 110 tys. członków, a jej misją jest nadal wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.