Bez zmian ws. komunii dla niesakramentalnych

Bez zmian ws. komunii dla niesakramentalnych
(fot. sean davis / flickr.com)
6 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie slo

Kongregacja Nauki Wiary przypomina, że w kwestii dopuszczania do komunii rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych nic nie uległo zmianie. Potwierdził to trzy dni po zakończeniu synodu sekretarz kongregacji abp Louis Ladaria SJ.

Udzielił on obszernej odpowiedzi francuskiemu kapłanowi, który złożył zapytanie, czy można udzielać rozgrzeszenia osobie rozwiedzionej, która żyje w drugim związku.

Powołując się na nauczanie Jana Pawła II, abp Ladaria podkreśla, że osobie takiej nie można z góry odmawiać wejścia na drogę pokuty, prowadzącą do sakramentalnego pojednania.

Powinno się na niej wziąć pod uwagę trzy rzeczy.

Po pierwsze, sprawdzić ważność ślubu kościelnego, z pełnym poszanowaniem prawdy i z zachowaniem ostrożności, by nie sprawiać wrażenia, że chodzi tu o jakiś "katolicki rozwód".

Po drugie, można też ewentualnie sprawdzić, czy z pomocą łaski Bożej osoba taka nie może się rozstać ze swym aktualnym partnerem i pojednać z małżonkiem.

Po trzecie, gdyby z ważnych powodów, jak na przykład dzieci, osoby takie nie mogły się rozstać, należy je zachęcić, aby żyły jak brat i siostra.

W każdym razie - zastrzega abp Ladaria - nie można udzielić rozgrzeszenia, jeśli nie ma prawdziwej skruchy oraz postanowienia poprawy. W tym wypadku oznacza to powstrzymanie się takiej osoby od aktów, które są właściwe jedynie małżonkom, czyniąc w tym celu wszystko, co jest w jej mocy - podkreśla sekretarz Kongregacji Nauki Wiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bez zmian ws. komunii dla niesakramentalnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.