Białoruś: dwaj księża katoliccy zwolnieni, ale ich sprawa jest "dopracowywana"

Białoruś: dwaj księża katoliccy zwolnieni, ale ich sprawa jest "dopracowywana"
Victor Zhuk SJ (fot. jezuici.pl)
2 miesiące temu
KAI / kk

Dwaj białoruscy księża katoliccy Wiktor Żuk SI i Aleksy Waranko, zatrzymani 8 grudnia w Witebsku, odzyskali wolność – podano 9 bm. na stronie greckokatolickiej parafii św. Jozafata w Mińsku. Jednocześnie zaznaczono, że rozprawa przeciw nim została wyznaczona na 11 bm., przy czym ich sprawę bada się na podstawie artykułu 23.34 białoruskiego Kodeksu o łamaniu praw administracyjnych.

"Ojcom Wiktorowi i Aleksemu oraz ich bliskim towarzyszymy solidarną modlitwą" – zapewniono na stronie Svjazep.org. Dodano, że wierni i hierarchowie Kościoła "z wielką uwagą śledzą losy obu kapłanów i są gotowi udzielić im niezbędnej pomocy, przede wszystkim duchowej.

Obu księży zatrzymano 8 grudnia po południu w Witebsku. Ks. Wiktor Żuk, jezuita, jest proboszczem miejscowej parafii św. Władysława i autorem kazań niedzielnych, zamieszczanych na portalu Catholic.by, podczas gdy o. Aleksy Waranko posługuje jako wikariusz greckokatolickiej parafii Wniebowstąpienia Chrystusa. Przewieziono ich do jednego z miejskich ośrodków śledczych, w których mieli przebywać do rozpoczęcia rozprawy sądowej przeciw nim, wyznaczonej początkowo na 9 bm.

Krewni jednego z nich powiadomili następnie, że rozprawa ta będzie odbywać się przez Skype'a. Oznajmili ponadto, że obu kapłanom zarzuca się naruszenia przepisów prawa administracyjnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Białoruś: dwaj księża katoliccy zwolnieni, ale ich sprawa jest "dopracowywana"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.