Białoruś/ Wiasna: już ponad 70 zatrzymanych w czasie demonstracji, w tym 73-letnia Nina Bahińska

Białoruś/ Wiasna: już ponad 70 zatrzymanych w czasie demonstracji, w tym 73-letnia Nina Bahińska
(fot. PAP/EPA/STR)
2 miesiące temu
PAP / df

Podczas niedzielnej akcji protestu w Mińsku zatrzymano Ninę Bahińską, 73-letnią opozycjonistkę, znaną uczestniczkę antyprezydenckich demonstracji na Białorusi - wynika z danych centrum praw człowieka Wiasna. Według uaktualnianej listy tego dnia zatrzymano dotychczas 76 osób.

Według Wiasny Bahińską zatrzymano w Mińsku w pobliżu Akademii MSW. Portal Tut.by napisał, że Bahińska została już wypuszczona na wolność.

Emerytka, która stała się symbolem białoruskich protestów, chodzi prawie na wszystkie demonstracje w Mińsku z wielką biało-czerwono-białą flagą. Są to barwy używane przez opozycję. Po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia kobieta była kilkakrotnie zatrzymywana przez milicję w czasie ulicznych akcji, także podczas marszów kobiet.

W niedzielę W Mińsku i innych białoruskich miastach ludzie maszerują kolumnami w dzielnicach mieszkaniowych, tworzą łańcuchy solidarności - relacjonuje Tut.by. Około godziny 13 (godz. 11 w Polsce) zaczęły się zatrzymania.

Najwięcej osób zatrzymano do tej pory w niedzielę w Mińsku, zatrzymania miały też miejsce m.in. w Brześciu i Grodnie - wynika z informacji przekazanych przez Wiasnę. Według niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) w Grodnie dwoje dziennikarzy agencji BiełaPAN zostało zabranych na przesłuchanie, a po kilku godzinach zostali wypuszczeni.

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają akcje protestacyjne, których uczestnicy domagają się odejścia Alaksandra Łukaszenki i rozpisania nowych, uczciwych wyborów prezydenckich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
27,93 zł
39,90 zł

Obywatel PL to Ty

  • Czy nasza demokracja jest zagrożona?
  • Skąd w nas tyle podziałów?
  • W którą stronę zmierza reforma sądownictwa?
  • Kim są najbardziej wykluczone osoby?

O coraz mocniejszych pęknięciach w społeczeństwie, próbach manipulacji Polakami i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Białoruś/ Wiasna: już ponad 70 zatrzymanych w czasie demonstracji, w tym 73-letnia Nina Bahińska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.