Białystok: konferencja “Polonia Restituta" o godności i sprawiedliwości jako kryteriach rozwoju dobra wspólnego

Białystok: konferencja “Polonia Restituta" o godności i sprawiedliwości jako kryteriach rozwoju dobra wspólnego
(fot. A. Aleksandravicius / shutterstock)
KAI / pch

Konferencja o biedach i wykluczeniach współczesnej Polski “Godność i sprawiedliwość społeczna" odbędzie się w poniedziałek 15 października w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej.

Wśród uczestników dyskusji znajdą się: wicepremier Jarosław Gowin, wielu uznanych przedstawicieli nauk społecznych, arcybiskupi białostoccy: katolicki i prawosławny, a także przedstawiciel Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź oraz prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

DEON.PL POLECA100-lecie odrodzenia Polski stanowi okazję do bilansów wydarzeń napawających nas dumą. Niemniej zarówno miniony okres, jak i czasy obecne, naznaczone są także sytuacjami rodzącymi troskę, niepokój, a niekiedy również poczucie niesprawiedliwości.

Należą do nich m.in. różnego rodzaju współczesne ubóstwa, jak bezrobocie, bezdomność, sieroctwo, uzależnienia, środowiskowe marginalizacje i wykluczenia, dotykające pewną część polskiego społeczeństwa. "Biedy" te, statystycznie beznamiętne, w rzeczywistości doświadczających je ludzi pełne są bolesnych dramatów a czasem i tragedii.

«Godność» i «sprawiedliwość społeczna» to dwie perspektywy analiz, a zarazem i kryteria rozwoju autentycznie ludzkiego dobra wspólnego, które organizatorzy Konferencji przyjmują zarówno w podejmowanych przez nich diagnozach tych rodzimych form biedy polskiego społeczeństwa jak i w poszukiwaniach ich rozwiązań z poszanowaniem przyrodzonej i niezbywalnej godności każdego człowieka oraz zasad sprawiedliwości społecznej.

Tym samym namysł ekspertów nad polskimi postaciami szeroko rozumianej "biedy" staje się równocześnie namysłem także nad polskimi wrażliwościami na ludzkie nieszczęścia w sferze społecznej solidarności i sprawiedliwości - nad kondycją tych wrażliwości i ich formami wyrazu.

Projekt "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" składa się z cyklu 10 ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych, organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski i podejmujących kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego.

Zwieńczeniem powyższych dziesięciu konferencji będzie międzynarodowy Kongres w Krakowie, podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym.

Pomysłodawcą projektu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski zarazem stało się współorganizatorem projektu. Koordynatorem merytorycznym jest Akademia Ignatianum w Krakowie. Do realizacji zaproszono czołowe ośrodki akademickie Polski, które dydaktycznie, naukowo czy badawczo zajmują się m.in. Katolicką Nauką Społeczną.

Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości". Honorowy Patronat nad obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości w ramach projektu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" objął prezydent Andrzej Duda.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Białystok: konferencja “Polonia Restituta" o godności i sprawiedliwości jako kryteriach rozwoju dobra wspólnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.