Bielska kuria odpowiada na artykuł Onetu. Diecezja wydała oświadczenie

Bielska kuria odpowiada na artykuł Onetu. Diecezja wydała oświadczenie
fot. youtube.com
diecezja.bielsko.pl / ml

Diecezja bielsko-żywiecka w czwartek 13 stycznia wydała oświadczenie w którym odnosi się do informacji zwartych w artykule Onetu.

W związku z medialnymi doniesieniami o odpowiedzi kurii na pozew Janusza Szymika, ta zdecydowała się wydać oświadczenie w którym odnosi się do sytuacji. Tekst oświadczenia ukazał się w czwartek 13 stycznia na stronie diecezji bielsko-żywieckiej.

Kuria odpowiada na artykuł Onetu

Oświadczenie odnośnie do pozwu przeciw Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Odnosząc się do informacji, które pojawiły się w ostatnich dniach w mediach chcemy jednoznacznie podkreślić, że działania Diecezji Bielsko-Żywieckiej nie mają na celu pomniejszania odpowiedzialności sprawcy, który dopuścił się przestępstwa wobec osoby małoletniej, a tym bardziej przerzucania winy na Pokrzywdzonego. Czyny przestępcze, których dopuścił się ks. Jan W. zostały dowiedzione przez proces kościelny, który rozpoczął bp Roman Pindel, a który zakończył się dekretem karnym zatwierdzonym przez Kongregację Nauki Wiary w Watykanie.

Obecnie Pan Janusz, korzystając z przysługujących mu praw, z powództwa cywilnego pozwał Diecezję Bielsko–Żywiecką o zadośćuczynienie. W treści dokumentu, który jest odpowiedzią na pozew nie powinny się znaleźć pytania dotyczące orientacji seksualnej Pokrzywdzonego oraz sugerujące „czerpania przez niego satysfakcji”. Przepraszamy Pana Janusza oraz wszystkie osoby zgorszone doniesieniami medialnymi. Dążąc do usunięcia wszelkich wątpliwości, na polecenie Biskupa Romana Pindla wniosek dowodowy w tym zakresie zostanie doprecyzowany w najbliższym czasie, aby można było ustalić okoliczności istotne dla prawidłowego rozstrzygnięcia Sądu Cywilnego przy uwzględnieniu wrażliwości Pokrzywdzonego i poszanowaniu Jego godności.

DEON.PL POLECA

Centrum Informacyjno-Medialne
Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Medialna burza wywołana odpowiedzą kurii

Bielska kuria odpowiedziała na pozew pokrzywdzonego Janusza Szymika, który twierdzi, że w wieku 12 lat był wykorzystywany seksualnie przez ks. Jana W. Onet dotarł to pisma, w którym pełnomocniczka kurii odpowiada na zarzuty Szymika.

W piśmie, którego autorką jest mec. Anna Englert, a do którego dotarł Onet, kuria domagała się dopuszczenia dowodów z zeznań biskupów Piotra Gregera i Romana Pindla "na fakty związane z zachowaniem powoda podczas wizyt w kurii diecezjalnej i spotkań z pracownikami kurii, stanu emocjonalnego powoda". Według tego, co zapisano w dokumencie Janusz Szymik "relacjonując wydarzenia z przeszłości, nie okazywał żadnej traumy i nie chciał żadnej pomocy".

Kuria domagała się także „dowodu z opinii biegłego seksuologa na okoliczność ustalenia preferencji seksualnych powoda, w tym w szczególności ustalenia orientacji seksualnej powoda".

Odpowiedź kurii na pozew pokrzywdzonego stwierdzała również, że konieczne jest przesłuchanie ofiary "na fakty związane z relacją powoda z księdzem, charakteru tej relacji, okazywania przez powoda zadowolenia z utrzymywania relacji intymnej z k. Janem W. [...] czerpania przez powoda korzyści, w tym materialnych, z utrzymywania relacji z ks. W.", a także "braku stosowania przez ks. W. względem powoda przemocy, groźby czy podstępu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Bielska kuria odpowiada na artykuł Onetu. Diecezja wydała oświadczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.