Bierzmowanie w trudnym okresie dojrzewania

KAI / slo

Trzeba budzić w młodych nadzieję, by odważnie przeszli życie w zawierzeniu Chrystusowi - mówił bp Zdzisław Fortuniak w rozmowie z ks. Maciejem K. Kubiakiem, redaktorem naczelnym Radia Emaus. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej 7 maja był gościem audycji "Ecclesia - wspólnota wspólnot" w Radiu Emaus.

Bp Fortuniak przypomniał, że sakrament bierzmowania należy, obok chrztu św. i Eucharystii, do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. - Być chrześcijaninem to znaczy przyjąć chrzest, dar Ducha Świętego i uczestniczyć w Eucharystii - zaznaczył gość audycji "Ecclesia - wspólnota wspólnot". Zauważył, że sakrament bierzmowania udzielany jest w Kościele łacińskim po pierwszej Komunii św., natomiast w Kościele wschodnim w łączności z chrztem św.

W odpowiedzi na pytanie o to, czy młodzież przyjmującą ten sakrament można nazwać dojrzałymi w wierze, stwierdził, że wiek, w którym młody człowiek przystępuje do bierzmowania jest trudnym okresem. - Młody człowiek przeżywa różne problemy związane z okresem dojrzewania, ale ponieważ wchodzi w te problemy, otrzymuje dar Ducha Świętego - powiedział bp Fortuniak.

Podkreślił, jak ważną rolę w przygotowaniu kandydatów do tego sakramentu odgrywają kapłani, rodzice, ale i katechiści.

Gość wtorkowej audycji zapytany o istotę przesłania, które kieruje do bierzmowanych, zaznaczył, że najważniejsze jest zawierzenie Jezusowi i Jego Ewangelii. - Młodzi boją się przyszłości, więc trzeba budzić w nich nadzieję na przyszłość - dodał bp Fortuniak.

"Ecclesia - wspólnota wspólnot" to audycja o życiu Kościoła w Poznaniu, o sprawach wiary i o budowaniu relacji z Chrystusem, emitowana na antenie Radia Emaus w każdy pierwszy wtorek miesiąca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bierzmowanie w trudnym okresie dojrzewania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.