Biskup do premiera: "krzyż nie jest logo kampanii wyborczej"

Biskup do premiera: "krzyż nie jest logo kampanii wyborczej"
(fot. (fot. Aaron Burden on Unsplash // Winfried Weithofer [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons)
KAI / kk

W Niemczech nie ustaje debata wokół postanowienia o zawieszeniu krzyży widocznych miejscach w gmachach państwowych Bawarii. Biskup pomocniczy archidiecezji Monachium i Fryzyngi Wolfgang Bischof oświadczył, że "krzyż nie jest symbolem Bawarii", a tym bardziej "nie jest logo kampanii wyborczej".

"Krzyż natomiast jest zobowiązaniem do tego, że będzie się działać postępując śladami Jezusa Chrystusa. Musiało upłynąć wiele dni zanim premier Markus Söder (CSU) przyznał, że krzyż jest symbolem religijnym" - napisał bp Bischof na łamach monachijskiej edycji gazety "Bild" i podkreślił, że chyba bardziej ważna jest dla polityka "tożsamość bawarska".

Wprawdzie Söder nakazuje zawiesić krzyże opatrując to komentarzem "wartości chrześcijańskich", jednak "ten, kto pragnie działać w duchu Krzyża, musi w centrum swoich działań postawić ludzi, a zwłaszcza tych w trudnych sytuacjach życiowych". Oznacza to konkretnie np. występowanie w sprawach ludzi wymagających opieki oraz chorych, a w polityce wobec uchodźców uwzględnianie przede wszystkim godności człowieka. Oznacza to też takie wsparcie dla rodzin, żeby wszystkie dzieci miały dobre perspektywy na przyszłość. "A ponadto, w duchu wiarygodności byłoby rozsądne aby medialną politykę symboli poprzedziły przekonujące fakty" - stwierdził biskup pomocniczy w Monachium.

Tymczasem Söder na łamach lokalnej gazety "Straubinger Tagblatt" z 28 kwietnia skonkretyzował decyzję rządu o zawieszeniu krzyży. "Oczywiście, krzyż jest przede wszystkim symbolem wiary" - stwierdził i dodał, że w symbolu krzyża ogniskuje się także podstawowa idea państwa świeckiego. Taki zapis widnieje także w konstytucji Bawarii i został zaakceptowany przez orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. "Godność człowieka, miłość bliźniego, tolerancja są podstawowymi wartościami chrześcijaństwa i naszą hierarchią wartości" - napisał polityk i oświadczył, że dlatego krzyż "wiąże się z tożsamością naszego kraju".

W tym kraju do wszystkich budynków administracji publicznej powrócą krzyże >>

DEON.PL POLECA

Premier Bawarii przypomniał, że w sądach i szkołach kraju krzyże już od dawna wiszą, a zatem zawieszenie krzyża w obrębie wejściowym urzędów nie powinno być niczym złym. Przypomniał, że tę decyzję akceptuje nawet przewodnicząca Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Monachium i Górnej Bawarii, Charlotte Knobloch. Dlatego "zdumiewa fakt, że krytykę wobec tej decyzji słychać także z kręgów kościelnych".

Bawarską decyzję w sprawie krzyży chwali przewodniczący konserwatywnej frakcji ludowej EVP w Parlamencie Europejskim, Manfred Weber (CSU). "Postępowanie premiera Södera jest właściwe" - powiedział polityk w rozmowie z mediami bawarskimi "Sądzę, że obecna debata wokół krzyża zdziwiłaby ojców konstytucji, również bawarskiej" - stwierdził Weber i tłumaczył, że "po czasach nazistowskich doszli do wniosku, że naród może mieć dobrą przyszłość tylko wówczas, gdy jest świadomy swoich korzeni". "Każdy, kto neguje chrześcijańskie związki naszego kraju, musi teraz konsekwentnie powiedzieć, że nie honoruje chrześcijańskich świąt" - stwierdził Weber.

Natomiast według szefa FDP, Christiana Lindnera, nastąpiła profanacja krzyża. Zdaniem tego polityka Söder uznał krzyż za symbol kulturowy, a "tym samym oderwał od jego znaczenia chrześcijańskiego". "Wierzących chrześcijan musi oburzać fakt, że z ich symbolu premier zrobił symbol państwa" - stwierdził.

Z ankiety przeprowadzonej przez Instytut Badania Opinii Publicznej Emdin wynika, że większość, bo 64 procent Niemców, jest przeciwna obowiązkowi zawieszania krzyża w każdym urzędzie państwowym w ich kraju. Za takim obowiązkiem opowiedziało się 29 proc. respondentów, a siedem procent nie miało zdania. Także większość, bo 48 proc. ankietowanych katolików i 62 proc. protestantów jest przeciwna obowiązkowi zawieszenia krzyża w urzędach państwowych, natomiast popiera taką decyzję 38 proc. katolików i 34 proc. protestantów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Szczęsny SJ

Opanuj chrześcijańską sztukę mądrego życia

Walka z czasem, z przeciwnościami, z presją otoczenia, wreszcie zmaganie z samym sobą – wewnętrzna walka duchowa. Czy jedyną strategią na życie w pełni jest kontratak i odpieranie ciosów?

Maciej...

Skomentuj artykuł

Biskup do premiera: "krzyż nie jest logo kampanii wyborczej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.