Biskup, który jest "bratem". Kierowany przez niego Kościół po prawie 10 latach zaczyna przynosić owoce

Biskup, który jest "bratem". Kierowany przez niego Kościół po prawie 10 latach zaczyna przynosić owoce
Biskup David Tencer. Fot. The Diocese of Reykjavik / YouTube
Vatican News / pk

Biskup Reykjavíku, kapucyn David Tencer, zaznacza, że Kościół katolicki w Islandii staje się coraz bardziej zróżnicowany oraz podkreśla, jak ważne jest powierzenie zadań młodemu pokoleniu wiernych. Podczas jubileuszowej pielgrzymki do Rzymu hierarcha zwrócił uwagę na istotną rolę imigrantów w kształtowaniu katolickiej wspólnoty na wyspie.

- Kościół katolicki w Islandii jest w 90 procentach wspólnotą imigrantów. W naszej katedrze w niedzielę można usłyszeć ponad 50 różnych języków - powiedział biskup Tencer w rozmowie z "National Catholic Register". Jak dodał, wielokulturowość wspólnoty katolickiej jest wyzwaniem, ale także szansą na wzajemne ubogacenie.

DEON.PL POLECA



Bp Tencer: Przybyłem na Islandię jako ten, kto sam potrzebował pomocy

Obecnie w Islandii oficjalnie zarejestrowanych jest około 15,5 tys. katolików, jednak według biskupa ich rzeczywista liczba może być nawet trzy lub czterokrotnie większa. Biskup Tencer, który pochodzi ze Słowacji, przybył do Islandii jako misjonarz w 2004 roku. Jak wspomina, nie znał wówczas języka islandzkiego i słabo posługiwał się angielskim. - Nie przyszedłem jako misjonarz, który ma coś do zaoferowania, ale jako ten, kto sam potrzebował pomocy - powiedział.

Biskup, który nadal pozostaje pozostaje "bratem"

Po latach pracy duszpasterskiej w 2015 roku został mianowany biskupem Reykjavíku. Jak sam zaznacza, mimo pełnionej funkcji, nadal pozostaje "bratem Dawidem". Jego powołanie ukształtowało się w rodzinnej Słowacji, gdzie był jednym z dziesięciorga dzieci. - Byliśmy radosną rodziną. Czasem trudno było nam się razem modlić, bo zawsze ktoś zaczynał się śmiać - wspomina z uśmiechem. Wpływ na jego powołanie miał aktywny udział w życiu parafialnym, już w wieku 5 lat jako ministrant służył do Mszy świętej. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 23 lat. Po kilku latach pracy jako ksiądz diecezjalny poczuł powołanie do życia zakonnego i za zgodą biskupa wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Po prawie 10 latach kierowania diecezją Reykjavik przez bp. Tencera można dostrzec owoce

Biskup Tencer opowiedział też o kwestii powołań w islandzkim Kościele. - Kiedy zaczynałem posługę jako biskup, sytuacja była dość trudna, ponieważ byłem najmłodszym członkiem duchowieństwa w diecezji - wspomina. To jednak nie podważyło jego wiary i optymizmu. Po prawie 10 latach kierowania diecezją Reykjavik dziś można dostrzec owoce. Diecezja miała swoje pierwsze święcenia kapłańskie w 2023 r. i ma obecnie dwóch seminarzystów w trakcie formacji. "Nie obawiam się więc o przyszłość diecezji Reykjavik" - powiedział. "Mamy mnóstwo powołań... in potenza [potencjalnie]".

Źródło: Vatican News / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Artur Ważny, Piotr Kosiarski

Poniżej możesz zobaczyć drugą część naszej wielkopostnej serii video Ćwiczenia Wielkopostne z rozważaniem biskupa Artura Ważnego

Czy w Kościele jest miejsce dla każdego?

Dziś coraz częściej słyszy się o osobach, które czują się wykluczone z...

Skomentuj artykuł

Biskup, który jest "bratem". Kierowany przez niego Kościół po prawie 10 latach zaczyna przynosić owoce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.