Biskup ostro o politykach i o tym, że liczą się dla nich pieniądze, a nie człowiek

Biskup ostro o politykach i o tym, że liczą się dla nich pieniądze, a nie człowiek
(fot. shutterstock.com)

Biskup pomocniczy Pragi Václav Malý oskarżył rząd o to, że stawia umowy handlowe z Chinami ponad prawa człowieka. Odniósł się do sytuacji, w której nie przyznano azylu prześladowanym chrześcijanom z Chin i chce się ich deportować z powrotem do ojczyzny. Grożą im tam tortury i śmierć.

Do sprawy odniósł się cały Kościół katolicki w Czechach. W specjalnym oświadczeniu Konferencja Episkopatu Czech zaapelowała o pomoc dla uchodźców: "Liczymy, że znajdzie się sprawiedliwe rozwiązanie dla tych ludzi. I nasz Kościół jest gotowy, by pomóc (…). Wynik tego procesu nie jest dla nas obojętny, ponieważ ich sytuację pogarsza tyle niepewności i niepokoju".

Wielu hierarchów i duchownych pamięta piekło komunistycznych prześladowań, przez które przechodził Kościół - przede wszystkim księża - w Czechosłowacji. Jednak w liście do prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej kard. Dominik Duka, prymas Czech, napisał, że prześladowanie chrześcijan w Chinach jest "o wiele bardziej okrutne i bolesne" niż to, którego doświadczali czescy chrześcijanie w okresie rządów komunistycznych.

Jednym z najbardziej zaangażowanych w sprawę biskupów jest Václav Malý, przewodniczący Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju Kościoła Katolickiego w Czechach. To on ostrzega, że Czechy przez swoją postawę wobec uchodźców jedynie stracą. "Nasz kraj jest członkiem Unii Europejskiej, której traktaty i dokumenty mówią o prawach człowieka, a nie tylko o traktatach handlowych" - stwierdził bp Malý.

"Odwiedziłem Chiny i poznałem sytuację chińskich chrześcijan - powiedział bp Malý. - "Jest dramatyczna. Zdarza się, że jakiś katolicki biskup lub kapłan znika na kilka miesięcy, czasem nawet lat, potem znów się pojawia, a czasem nie. Gdyby chińscy chrześcijanie, którzy uciekli, powrócili, musieliby stawić czoła ogromnym trudnościom" - mówił w wywiadzie dla portalu aktualne.cz.

"Nasze społeczeństwo powinno być przyjazne i nie podzielać obaw, gdyż żyje w znacznie lepszych warunkach niż wielu mieszkańców naszej planety. Istotne jest, abyśmy zawsze patrzyli na ludzi nie tylko przez pryzmat ideologii lub gospodarki, ale traktowali człowieka jako osobę obdarzoną godnością. A wolność jest także elementem godnego życia" - powiedział bp Malý w trakcie wyjątkowego nabożeństwa i modlitwy za siedemdziesięciu chińskich chrześcijan szukających schronienia w Czechach.

Modlitwa została zorganizowana przez przedstawicieli kilku Kościołów, przede wszystkim Kościół ewangelicki, husycki i katolicki. W samym sercu Pragi pojawiło się około pięciuset osób.

Głos Kościołów nie jest jednak słyszalny w tym kraju. Jedynie 12 procent Czechów deklaruje przynależność do któregoś z nich, a Republika Czeska "rywalizuje" o pierwsze miejsce wśród najbardziej ateistycznych państw świata. Główną konkurencją w tej dziedzinie jest Chińska Republika Ludowa.

Przeczytaj reportaż na temat chińskich chrześcijan >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
26,94 zł
44,89 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskup ostro o politykach i o tym, że liczą się dla nich pieniądze, a nie człowiek
Komentarze (2)
Oriana Bianka
Oriana Bianka
22 listopada 2018, 12:52
Czescy biskupi słusznie skrytykowali rząd swojego kraju, który odmawia azylu 70 prześladowanym w Chinach chrześcijanom. To skandal, że odmawia się ochrony ludziom, którym w ich kraju grożą tortury i śmierć z powodu wyznawanej przez nich religii. 
KB
Kasia Brzez
22 listopada 2018, 10:33
Może i głos Kościoła jest mało słyszalny w Czechach, ale to nie jest takie istotne. Ważniejsze jest to, by głos był: mądry, wyraźny, jasny, dotyczący sprawy ważnej (tu: godność człowieka - obrona priorytetowej dla chrześcijan wartości), SPAJAJĄCY chrześcijan, częstokroć łączący ludzi troszczących się o lepszą przyszłość i wyznających wartości ponadczasowe, bez względu na poglądy religijne. Taki właśnie jest ten głos.

Skomentuj artykuł

Biskup ostro o politykach i o tym, że liczą się dla nich pieniądze, a nie człowiek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.