Od 3 tygodni odprawiają nabożeństwo, by uchronić rodzinę przed deportacją

Od 3 tygodni odprawiają nabożeństwo, by uchronić rodzinę przed deportacją
(fot. Fotokon / Shutterstock.com)
KAI / pk

W jednym z kościołów schroniła się rodzina migrantów, którą rząd chce deportować. Ponieważ prawo zabrania przerywania nabożeństw, pastor wpadł na niecodzienny pomysł. W akcję włączyli się wierni.

W jednym z protestanckich kościołów w Hadze od ponad trzech tygodni odprawiane są non stop nabożeństwa, by nie dopuścić do deportacji rodziny migrantów, która znalazła schronienie w tej świątyni. Prawo holenderskie zabrania bowiem siłom porządkowym zakłócania trwającej ceremonii religijnej.

W skład pochodzącej z Armenii rodziny wchodzą rodzice wraz z trójką dzieci w wieku 15, 19 i 21 lat. Od ośmiu lat przebywają oni w Holandii. Najstarszy syn jest studentem uniwersytetu, zaś dwójka młodszych dzieci chodzi do szkoły. Rodzina utraciła prawo do międzynarodowej ochrony, gdyż ich ojczysta Armenia nie jest już uznawana za państwo, w którym groziłoby im niebezpieczeństwo. Rodzina uczęszczała do kościoła protestanckiego w Katwijk koło Hagi, a jedna z córek była wolontariuszką w przykościelnym stowarzyszeniu.

6 wskazówek papieża Franciszka na temat uchodźców>>

Idea nieustających nabożeństw wyszła od przewodniczącego Rady Generalnej Kościoła Protestanckiego w Holandii, pastora Theo Hettemy. Jego apel spotkał się z aprobatą licznych wiernych, a także setki okolicznych pastorów, którzy na zmianę odprawiają nabożeństwa. Świadomi, że inicjatywa nie będzie mogła trwać wiecznie, mają oni nadzieję, że uda im się wpłynąć na zmianę zdania przez rząd. Są bowiem przekonani, że w ciągu ośmiu lat czekania na decyzję o przyznaniu azylu armeńska rodzina dobrze zintegrowała się z holenderskim społeczeństwem.

Ewangelicko-unijny Kościół Protestancki w Holandii powstał w 2004 r. z połączenia Holenderskiego Kościoła Reformowanego, Reformowanych Kościołów w Holandii i Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Królestwie Holandii. Liczy około 2 mln wiernych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Jakimowicz
26,91 zł
29,90 zł

Autor prezentowanej książki to z pewnością nie Wujek Dobra Rada. Jak wskazuje tytuł, Czytelnik znajdzie tu konkretne wskazówki. Tych, którzy znają oryginalny styl Marcina Jakimowicza, począwszy od Radykalnych sprzed ponad (tak!) dwudziestu lat, nie trzeba...

Skomentuj artykuł

Od 3 tygodni odprawiają nabożeństwo, by uchronić rodzinę przed deportacją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.