Biskup ostrzega „wara od mojej katedry”. Piotr Żyłka: takie słowa w tak napiętym czasie mogą prowadzić do większej eskalacji

Biskup ostrzega „wara od mojej katedry”. Piotr Żyłka: takie słowa w tak napiętym czasie mogą prowadzić do większej eskalacji
(fot. misyjne pl / youtube.com)
1 miesiąc temu
PAP / Facebook.com / sz

Bp. Jan Piotrowski wypowiedział z ambony do protestujących słowa, które wzburzyły tłum jeszcze bardziej. „Chciałbym usłyszeć dziś biskupów, którzy wyciągają rękę i są zaczynem dialogu i pojednania, a nie podsycają podziały emocjonalnymi i nieodpowiedzialnymi wystąpieniami z ambon” – komentuje jego postawę Piotr Żyłka.

W poniedziałek w Kielcach, podobnie jak i w innych miastach w Polsce, odbywały się protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestanci chodzili po ulicach blokując ruch. Dotarli też przed kielecką katedrę. W świątyni trwała wówczas msza św., której przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej. Gościli na niej wierni związani ze środowiskiem Radia Maryja, a samo nabożeństwo było transmitowane przez telewizję TRWAM. Biskup w dosyć ostrych słowach (niemal krzycząc) zwrócił się do protestujących.

"Wara od mojej kieleckiej katedry. To jest miejsce, gdzie Chrystus czeka na wszystkich, ale czeka na tych, którzy nie wnoszą jadu i nienawiści, bo normalnie katedra jest otwarta od rana do wieczora" – powiedział.

"Dzisiejsze wydarzenie w murach naszej czcigodnej katedry, (...) nie jest żadnym wiecem politycznym przeciw komuś i dla jakiegoś tymczasowego interesu, ale jest modlitwą, do której mamy prawo w spokoju. Nikt nie ma prawa nam w tym przeszkadzać" – dodał.

Jego słowa skomentował Piotr Żyłka, red. naczelny DEON.pl, który na swoim profilu facebookowym napisał:

"Wara od mojej kieleckiej katedry!".

To słowa, jakie kielecki biskup Jan Piotrowski wypowiedział wczoraj w trakcie mszy. Adresatami byli ludzie protestujący przed katedrą.

Nie ma we mnie zgody na atakowanie miejsc modlitwy, ale takie słowa wypowiadane przez biskupa w tak napiętym czasie są ogromnym błędem i mogą prowadzić do jeszcze większej eskalacji konfliktu.

Chciałbym usłyszeć dziś biskupów, którzy wyciągają rękę i są zaczynem dialogu i pojednania, a nie podsycają podziały emocjonalnymi i nieodpowiedzialnymi wystąpieniami z ambon.

"Wara od mojej kieleckiej katedry!". To słowa, jakie kielecki biskup Jan Piotrowski wypowiedział wczoraj w trakcie...

Opublikowany przez Piotr Żyłka Wtorek, 27 października 2020

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
21,54 zł
35,90 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Biskup ostrzega „wara od mojej katedry”. Piotr Żyłka: takie słowa w tak napiętym czasie mogą prowadzić do większej eskalacji
Komentarze (33)
EK
Ewa Kowalska
6 listopada 2020, 16:17
Pan Żyłka chyba ma się za eksperta od wszystkiego, bo każdą rzecz, każdą wypowiedź, każde wydarzenie musi skomentować. Nie wiem, czy to jeszcze mnie bawi, wkurza czy po prostu przeraża.
TZ
~tytus zawer
28 października 2020, 22:37
Czyli pan biskup już może sprywatyzował ta katedrę ? :)
AG
~Aga Gaszcz
28 października 2020, 21:54
Co zrobić? Nie mają Kielce szczęścia do biskupów w ostatnich wielu oj wielu latach
MP
Maciej Pęcak
28 października 2020, 15:00
Biskup kielecki zachował się jak biskup katolicki. Reszta boi się kobiet i się pochowała , pozwalają na wszystko, wiec po co zostawali biskupami? Biskup ma bronić katedry, bo jest jej zwierzchnikiem i Obrońcą. Jedyny bisku, nota bene z Poludnia Polski, który potrafi się w tym zamęcie zachować. Ustepowanie doprowadziło do rewolucji bolszewickiej i Strasznej Rewolucji Francuskiej. Najwyższy czas wziąć się za bolszewików. Nie liczę na policję, ani na państwo, bo takie instytucje w Polsce funkcjonują tylko obrazowo, ale czas żeby biskupi, księża i wierni zaczęli bronić swoich kościołów
WR
Wow Ras
29 października 2020, 13:57
Biskup ma bronić katedry? A gdzie to napisane? Ale oczywiście, wystarczy znaleźć wroga i życie nabiera sensu.
TS
~Tomasz Szczecinski
28 października 2020, 12:26
No i co? Moje komentarze zablokowane!
HJ
Hubert Jakub
28 października 2020, 12:12
A ks. bp nie zachował się jak Pan Jezus z biczem?
TS
~Tomasz Szczecinski
27 października 2020, 22:46
Każdy Twój wyrok przyjmę twardy Przed mocą Twoją się ukorzę Ale chroń mnie, Panie, od pogardy Od nienawiści strzeż mnie, Boże Wszak Tyś jest niezmierzone dobro Którego nie wyrażą słowa Więc mnie od nienawiści obroń I od pogardy mnie zachowaj Co postanowisz, niech się ziści Niechaj się wola Twoja stanie Ale zbaw mnie od nienawiści Ocal mnie od pogardy Panie Co postanowisz, niech się ziści Niechaj się wola Twoja stanie Ale zbaw mnie od nienawiści Ocal mnie od pogardy Panie
WR
Wow Ras
29 października 2020, 13:58
@Tomasz: to zbyt górnolotna poezja/modlitwa. Wielu wydawać by się mogło wykształconych ludzi tego nie pojmie.
AS
~Antoni Szwed
27 października 2020, 19:36
"Nie ma we mnie zgody na atakowanie miejsc modlitwy, ale takie słowa wypowiadane przez biskupa w tak napiętym czasie są ogromnym błędem i mogą prowadzić do jeszcze większej eskalacji konfliktu." Jakim błędem panie Żyłka? Co to pan opowiada? Właśnie biskup jest bezpośrednio odpowiedzialny za katedrę, która jest Domem Boga, a nie knajpą czy jakimś podłym pubem. O jaki tu dialog może chodzić? Co ma biskup przeciwstawić tej lawinie spasmatycznych wulgaryzmów i fizycznej agresji? Akcja rodzi reakcję. Katolicy mają prawo bronić swoich świątyń. Dziś najważniejszą rzeczą jest fizyczna obrona kościołów i miejsc świętych przed rozwydrzonymi bandami, które poza miotaniem obelg nic nikomu nie mają do zaoferowania.
AG
Adam Gancarz
28 października 2020, 17:18
Jest jeszcze człowiek, co ponad murami. Katedra jest nasza a nie biskupia. Zresztą zapytać by trzeba sumienia czy tam Bóg jeszcze. Biskup ma sługą być wszystkich. Nikomu nie mówić: "wara". Duch tchnie kędy chce.
JK
~jan kowalski
29 października 2020, 13:38
przeczytaj co napisałeś i zawstydź się
WR
Wow Ras
29 października 2020, 13:59
bp kielecki myślał że prymas apeluje tylko do głupiego ludu, a on apelował również do głupich kolegów.
AC
~antek czesiek
27 października 2020, 17:59
Żałosny biskupek już prywatyzuje majątek kościelny - dość szybko przecież to dopiero początek upadku polskiego kościoła na życzenie jego biskupów którym zachciało się flirtu z władzą tylko dla kasy ;)
AF
~Aadam Fadak
27 października 2020, 17:11
Szczerze? Słowa te skierował do wszystkich rozbójników, zostawiajac jednak przestrzeń do dialogu. „Wypierdalac” nie zostawia tej przestrzeni. Zadaniem biskupa jest strzec owczarni. Zdaniem Deona jest oddać ołtarz balwowalstwu. To jezuicki portal czy satyryczny?
BJ
~B J
27 października 2020, 15:28
A może czas stanowczo bronić naszych wartości i praw? Bo jak dotąd miłosierdzie i siedzenie cicho doprowadziło do tego, że czują ze mogą coraz więcej... jak tacy odważni niech wejda Muzułmanom na nabożeństwo... a my dalej siedźmy cichutko, przebaczajmy, a oni niech demolują, malują nasze kościoły i jeszcze się z nas śmieją...
WR
Wow Ras
29 października 2020, 14:04
A może by tak spojrzeć na Jezusa? On Bóg-człowiek jakże się bronił? No jak? Skąd ta głupia teza, że mamy bronić murów, "świętych pomników" ? Serc mamy bronić! Ale oczywiście, aby instytucja KK przetrwała i nadal dobrze się miała, trzeba robić to co chcieliby jej urzędnicy i obecnie rząd. Wstyd i żenada.
Anna Żebrowska
27 października 2020, 15:12
Straszne, że z kościołów wylewa się taka nienawiść, w momencie, gdy może dojść do rozlewu krwi. To powinna być okazja do dawania świadectwa, ale tego świadectwa nie widać ani nie słychać. Tylko jakiś bezmyślny triumfalizm po stronie "obrońców życia" (raczej pokazanie środkowego palca reszcie świata) i mowa nienawiści. Kolejny biskup pozbawiony wiary i Bożego ducha, aż robi się niedobrze. Z czego to wynika? Z wieku? Z totalnego wypalenia? Z resentymentu? Politycy otworzyli puszkę Pandory, ale dlaczego to z Kościoła wylewa się zło?
WG
W Gedymin
27 października 2020, 14:34
wara od MOJEJ katedry. Jak najbardziej, bo biskup jest właścicielem katedry i właścicielem Pana Boga.
WR
Wow Ras
29 października 2020, 14:06
i łaskawie - po atrakcyjnej cenie - dzierżawi głupiemu ludowi ;) pozdrawiam
KP
~katolik pomniejszego płazu
27 października 2020, 14:19
ciiiii, niech już lepiej sobie trochę poprofanują katedrę a jak się zmęczą to z nimi podialogujemy
TT
~Tom TERSET
27 października 2020, 14:17
Polscy Biskupi są za bardzo zachłanni i nie potrafiący zrobić porządku w swoich szeregach to nie spodziewajmy się niczego dobrego po ich postawie. Wystarczy wspomnieć tylko alkoholizm, pedofilię i o gejach w samych szeregach Episkopatu Polski. Jeden drugiego kryje zamknięta enklawa. A Papieża Franciszka mają głęboko w d... .
AM
~Andrzej Mackiewicz
27 października 2020, 14:09
Takie ... podobne ... do : "wara od mojej macicy" ... . Na marginesie czy katedra "jest" biskupa ? Hmmm...
DS
~D Sx
27 października 2020, 15:01
Jest.
KN
~Ksj Nsjs
27 października 2020, 17:12
Jest. Nie w sensie posiadania ale w sensie zarządzania owczarnia (btw jego krzesło to „katedra”)
TW
~Teresa Wiewiura - Tysz
27 października 2020, 19:05
Jak pamiętam z dzieciństwa ,mówiono zekatedra należała jako fara do Biskupów Krakowskich
WB
~Włodek Bełcikowski
27 października 2020, 13:47
Biskup jest członkiem i poprostu puściły mu nerwy ale w Deonie hipokryzja jest niesamowita. Wykształceni ludzie którzy zachowują się gorzej niż tkz margines, nie szanują świętości . Polecam obejrzeć Waszego Brata Jezuitę o. Remigiusza co mówi na temat atakowania kościołów. Boicie się wdpolnoty- Obrońców Chrystusa którzy modlą się na różańcu ale jakoś nie demolują gejowskich klubów.
TT
~Tom TERSET
27 października 2020, 14:18
Członkiem to On jest nie tylko sam. Prawda w oczy kole.
AN
Ania Nowak
27 października 2020, 14:20
Ja bym nie przesadzała z tym wykształceniem, jakieś hómanistyczne pseudostódia kturyh tródno nie skończyć :)...ortografia na poziomie tych nauk społecznych , politycznych i innych niezmiernie potrzebnych...:)
JK
~Jan Kowalski
27 października 2020, 14:24
jesteś pewien? relacja z dziś: "Podchodziły do nas posłanki z PiS i darły się: »Morderczynie! Zabójczynie! Faszystki!« Wyzywały nas: »Jesteście wstrętne! Wynoście się stąd«. Jesteśmy zszokowane tym, co one krzyczały, wytykając nas palcami, zbliżając się do nas. Zachowywały się jak ci bojówkarze na ustawce."
JK
~Jan Kowalski
27 października 2020, 13:29
Dokładnie: "Nie ma we mnie zgody na atakowanie miejsc modlitwy, ale takie słowa wypowiadane przez biskupa w tak napiętym czasie są ogromnym błędem i mogą prowadzić do jeszcze większej eskalacji konfliktu. Chciałbym usłyszeć dziś biskupów, którzy wyciągają rękę i są zaczynem dialogu i pojednania, a nie podsycają podziały emocjonalnymi i nieodpowiedzialnymi wystąpieniami z ambon." Potrzeba głosów rozsądku a nie dolewania oliwy do ognia.
AW
~Ambrozy Wujec
27 października 2020, 15:03
Za pozno na glosy rozsadku. Ile jeszcze bedziecie udawac ze deszcz pada jak wam pluja w twarz? Tak, wara od kosciolow lewackiej tluszczy!!!!! Jedyny biskup ktory nie podkulil ogona przed hunwejbinami nowego „lepszego” swiata!!!
M*
Monika * Monika
29 października 2020, 17:15
Dokładnie, za późno na głos rozsądku. Trzeba zrobić porządek, inaczej zostaniemy w średniowieczu.

Skomentuj artykuł

Biskup ostrzega „wara od mojej katedry”. Piotr Żyłka: takie słowa w tak napiętym czasie mogą prowadzić do większej eskalacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.