Biskup Ratyzbony: papież rehabilitował Lutra

Biskup Ratyzbony: papież rehabilitował Lutra
bp Gerhard Ludwig Müller (fot. Dr. Meierhofer / wikipedia.pl)
KAI / wm

Biskup Ratyzbony uznał ekumeniczne wypowiedzi papieża Benedykta XVI podczas zakończonej kilka dni temu podróży do Ojczyzny za "rehabilitację" protestanckiego reformatora Marcina Lutra. W wywiadzie dla dodatku do tygodnika "Die Zeit" pt. "Chrześcijanin i świat" odpowiedzialny w niemieckim episkopacie za sprawy ekumenizmu bp Gerhard Ludwig Müller oświadczył, że "jest niewątpliwą rehabilitacją to, gdy papież, jako głowa Kościoła katolickiego wyraża uznanie dla teologicznego, chrystocentrycznego wymiaru teologii Lutra".

Do tej nowej oceny przyczyniły się - zdaniem bp. Müllera - wieloletnie badania Kościoła katolickiego nad nauczeniem Lutra. Te badania rzuciły nowe światło na Reformację w Niemczech. - Luter pragnął jedności Kościoła i jego odnowy w Jezusie Chrystusie. Nie pragnął Kościoła, który nosiłby jego imię, a już na pewno nie chciał, aby jego ruch rozbił się na różne wspólnoty kościelne - stwierdził biskup Ratyzbony, który jest profesorem dogmatyki i delegatem episkopatu Niemiec ds. ekumenizmu.

Bp Müller zaapelował do protestantów, aby w perspektywie zbliżających się jubileuszowych uroczystości 500-lecia Reformacji w 2017 roku nie używali "przestarzałego stereotypu" i nie "budowali swej tożsamości kosztem innych". - Byłoby wielkim krokiem wstecz, gdyby jedni utrzymywali, że Luter podzielił Kościół, a drudzy - że jest wielkim bohaterem, który wyprowadził Biblię na światło dzienne - powiedział biskup Ratyzbony i zaproponował, żeby 31 października 2017 roku był "dniem wspólnego wyznawania Jezusa Chrystusa w zsekularyzowanych czasach".

Zdaniem niemieckiego hierarchy cztery poprzednie jubileusze Reformacji pogłębiły podziały między naszymi Kościołami. - Obie strony stawiały się ponad swoim `przeciwnikiem`, przypisując jemu winę za podział Kościoła - przypomniał bp Müller i przestrzegł przed zapominaniem o tym, co powinno stać w centrum naszego chrześcijańskiego życia. Zwrócił uwagę, że Luter wskazywał na Chrystusa jako absolutne centrum wszelkich działań i stąd należy czerpać naukę, aby z wielorakiej aktywności naszych Kościołów dążyć do wspólnego nam centrum".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskup Ratyzbony: papież rehabilitował Lutra
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.