Biskup Tadeusz Rakoczy stracił honorowe obywatelstwo Oświęcimia

Biskup Tadeusz Rakoczy stracił honorowe obywatelstwo Oświęcimia
Bp. Tadeusz Rakoczy. Zdj.: Grupa Medialna Południe/YT.com
1 miesiąc temu
Radio Kraków/tkb

Rada Miasta Oświęcim zdecydowała na swoim posiedzeniu o natychmiastowym odebraniu bp. Tadeuszowi Rakoczemu honorowego obywatelstwa tego miasta. Za głosowało 15 radnych, 6 pozostałych, reprezentujących PiS, nie wzięło udziału w głosowaniu - informuje Radio Kraków.

Przypominamy, że w maju 2021 roku Watykan nałożył na bp. Rakoczego, byłego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, karę za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych, których dopuszczali się duchowni wobec dzieci.

Przewodniczący Rady Miasta Oświęcim Piotr Hertig, głosowanie podsumował następująco: "Wobec takich informacji nie mogliśmy przejść obojętnie, szczególnie w Mieście Pokoju. To miasto ma szczególne prawo podnosić kwestie równości, pokoju, braku wykluczania, tolerancji i żaden honorowy obywatel nie może być obciążony takimi zaniedbaniami".

Obecny biskup senior Tadeusz Rakoczy pełnił swoje funkcje w diecezji bielsko-żywieckiej w latach 1992-2013. W trakcie oraz po skończeniu pełnienia swoich funkcji wiele miast podlegających pod tę diecezję przyznawało mu honorowe obywatelstwa. Jednym z nich jest także Oświęcim, gdzie wyróżnienie biskup otrzymał w 2007 roku.

Źródło: Radio Kraków/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk
22,55 zł
32,22 zł

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Biskup Tadeusz Rakoczy stracił honorowe obywatelstwo Oświęcimia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.