Biskup zagłosował w referendum w Katalonii, które Hiszpania uznaje za nielegalne

Biskup zagłosował w referendum w Katalonii, które Hiszpania uznaje za nielegalne
(fot. PAP/EPA/JAUME SELLART)
KAI / kw

Biskup Solsony Xavier Novell wziął udział w niedzielnym referendum dotyczącym niepodległości Katalonii. Plebiscyt został uznany przez centralny rząd w Madrycie za nielegalny.

Kataloński biskup od kilku tygodni wypowiadał się za prawem mieszkańców tego najbogatszego regionu Hiszpanii do głosowania. W niedzielnej deklaracji wyjaśnił, że wziął udział w głosowaniu, gdyż skorzystał z prawa do głosowania, jakie należy się każdemu narodowi. Hierarcha stwierdził, że swoją decyzję o udziale w głosowaniu podjął na podstawie “serii tekstów doktryny społecznej Kościoła katolickiego dotyczących ludów i narodów".

Biskup Novell przypomniał, że referendum niepodległościowe zostało zatwierdzone przez autonomiczne władze regionu Katalonii. Przypomniał też o groźbach Madrytu wobec organizatorów niedzielnego plebiscytu. - Szefowie parlamentu i rządu, urzędnicy i wielu deputowanych, a także burmistrzów zaryzykowało swoją wolność, karierę i swoje dobra aby umożliwić nam po raz pierwszy w historii możliwość głosowania w referendum niepodległościowym - wyjaśnił kataloński biskup.

Xavier Novell jest jedynym członkiem hiszpańskiej konferencji episkopatu, który wziął udział w referendum niepodległościowym w Katalonii.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskup zagłosował w referendum w Katalonii, które Hiszpania uznaje za nielegalne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.