Biskup zakazał przemówień podczas pogrzebów. Chce chronić ceremonię przed smutnym przesłaniem

Biskup zakazał przemówień podczas pogrzebów. Chce chronić ceremonię przed smutnym przesłaniem
(fot. Sandy Millar / Unsplash // Conferencia Episcopal Española [CC BY-SA 2.0])
Wtorek, 21:33
PAP / kk

Biskup diecezji Huesca, w północno-wschodniej Hiszpanii, zakazał przemówień podczas pogrzebów organizowanych w podległych jego jurysdykcji katolickich parafiach. Julian Ruiz Martorell wyjaśnił, że nowe wytyczne mają ochronić chrześcijański charakter pogrzebu przed smutnym przesłaniem.

W komunikacie opublikowanym we wtorek na stronie diecezji ordynariusz wyjaśnił, że nowe zasady będą obowiązywały od 1 października na podstawie biskupiego dekretu z 2 września. Ruiz Martorell zaznaczył, że zakazy mają służyć utrzymaniu idei pogrzebu jako wydarzenia nawiązującego do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, a więc radosnego dla chrześcijan.

Zakaz dotyczy wygłaszania przemówień, odczytywania listów pożegnalnych oraz podziękowań. W parafiach diecezji Huesca zabroniono też mów podsumowujących życie zmarłego, a także pochwał na jego temat.

“Należy również unikać włączania do rytuału pogrzebowego nieadekwatnych czytań, (...) muzyki oraz śpiewów" - napisano w dekrecie.

Biskup Martorell wyjaśnił, że nowe zasady obowiązujące w diecezji podczas pogrzebu mają nieść przesłanie kontynuacji życia po śmierci i “głoszenia życia wiecznego". Hiszpański ordynariusz zaznaczył, że konieczne jest “wyrażenia poprzez pogrzeb komunii zmarłego z resztą wiernych".

Hierarcha dodał, powołując się na Katechizm Kościoła Katolickiego, że choć w ciągu wieków chrześcijanie zmieniali formę sprawowania obrzędów pogrzebowych, to jednak zawsze przesłanie pogrzebu niosło nadzieję na życie po śmierci.

“Forma grzebania chrześcijan ulegała zmianom w zależności od czasu i miejsca, ale wiara w zmartwychwstanie osób umierających pozostała niezmienna" - zaznaczył ordynariusz.

63-letni biskup wyjaśnił, że jego dekret ma przywrócić ład w ceremonii pogrzebu, która powinna wyrażać sens ludzkiej śmierci, a jednocześnie dystansować się od traktowania jej w sposób nihilistyczny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
33,21 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Biskup zakazał przemówień podczas pogrzebów. Chce chronić ceremonię przed smutnym przesłaniem
Komentarze (3)
AC
Athanasius Contra Mundum
10 września 2019, 23:16
W gniewu dzień, w tę pomsty chwilę, Świat w popielnym legnie pyle: Zważ Dawida i Sybillę. Jakiż będzie płacz i łkanie, Gdy dzieł naszych sędzia stanie, Odpowiedzieć każąc za nie. Trąba groźnym zabrzmi tonem Nad grobami śpiących zgonem, Wszystkich stawi nas przed tronem. Śmierć z naturą się zadziwi, Gdy umarli wstaną żywi, Win brzemieniem nieszczęśliwi. Księgi się otworzą karty, Gdzie spis grzechów jest zawarty, Za co świat karania warty. Kiedy sędzia więc zasiędzie, Wszystko tajne jawnym będzie, Gniewu dłoń dosięże wszędzie. Cóż mam, nędzarz, ku obronie, Czyją pieczą się zasłonię, Gdy i święty zadrży w łonie? Panie w grozie swej bezmierny, Zbawisz z łaski lud Twój wierny, Zbaw mnie, zdroju miłosierny. Racz pamiętać, Jezu drogi, Żeś wziął dla mnie żywot srogi, Nie gub mnie w dzień straszny trwogi. Długoś szukał mnie znużony, Zbawił krzyżem umęczony, Niech ten trud nie będzie płony. Sędzio pomsty sprawiedliwy, Bądź mym grzechom litościwy, Zanim przyjdzie sąd straszliwy. Jęcząc, pomnąc win bezdroże, Wstydem me oblicze gorze, Szczędź mnie, błagam, Panie Boże. Ty coś Marii grzech wybaczył I wysłuchać łotra raczył, Nie pozwolisz, bym zrozpaczył. Choć niegodne me błaganie, Nie daj mi, dobroci Panie, W ognia wieczne wpaść otchłanie. Daj mi mieszkać w owiec gronie, Z dala kozłów, przy Twym tronie Postaw mnie po prawej stronie. Gdy uśmierzysz potępionych, Srogim żarom przeznaczonych, Weź mnie do błogosławionych. Błagam kornie bijąc czołem, Z sercem, co się zda popiołem, Wspomóż mnie nad śmierci dołem. O dniu jęku, o dniu szlochu, Kiedy z popielnego prochu Człowiek winny na sąd stanie. Oszczędź go, o dobry Boże, Jezu nasz, i w zgonu porze Daj mu wieczne spoczywanie. Amen <a href="https://www.youtube.com/watch?v=DpvLPmv2FeY">Dies Irae, Dies Illa - Monks of the Abbey of St Maurice & St. Maur, Clervaux, Luxembourg</a>
Sebastian 93
Sebastian 93
10 września 2019, 21:53
Bardzo mądra decyzja tego biskupa. Tylko pozazdrościć :P  Bardzo żałuje, ze na uroczystosci pogrzebowych prawie wcale nie porusza sie tematyki eschatologicznej. "Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy z pośród tych to pomarli"; "dlaczego szukacie żyjacego wśród umarłych nie ma go tutaj: zmartwychwstal!" "ja jestem zmartwychwstanie i życie..." -aż samo sie ciśnie na usta aby poruszyć przy tego typu okazji eschtologie.  Już kiedyś to tutaj wspominałem, że mi osobiście jest bardziej bliższa eschatologia wschodniego chrześcijaństwa. Uważam, że jest ona bardziej zbliżona do czasów apostolskich oraz niesie ze sobą nadzieje na zmartwychwstanie. U nas za dużo mówi sie o czyścu,karach piekielnych itp. 
SK
Stanisław Kolis
11 września 2019, 05:43
NIE MA WIĘKSZEJ HAŃBY W OCZACH BOGA JAK MIESZANIE ( DOODBYTOWANIE)  SPERMY W ODBYCIE Z KAŁEM LUDZKIM  DRUGIEGO GEJA!!! (czyt. ST) SPERMA Z KOMÓRKĄ JAJOWA TO NOWE ŻYCIE -- ROZUMIESZ!!!, TO NOWE ŻYCIE --DZIECKO, KTÓRE RODZI SIĘ W ŁONIE MATKI A NIE W ODBYCIE GEJA. PAN JEZUS CHRYSTUS POWIEDZIAŁ O NOWYM ŻYCIU , ŻE TO CUD CUDÓW. DO TEGO POTRZEBNY JEST MĘŻCZYZNA I KOBIETA. A TY CO, A TY PLUGAWISZ NASIENIE W ODBYCIE ( KALE LUDZKIM) DRUGIEGO GEJA. OPAMIĘTAJ SIE !!! Człowieku ty już tak kłamiesz że nie rozróżniasz prawdy od fałszu. ALE W TWOIM POSTPOWANIU JEST COŚ GORSZEGO OHYDNEGO GODZĄCE WPROST W SAMEGO BOGA. CZY TY WIESZ CO BÓG ZROBI Z TAKIMI CO ROZLEWAJĄ SPERMĘ NA ZIEMIĘ? STARY TESTAMENT WYRAŹNIE O TYM MÓWI. NAWET KK O TYM MÓWI  A TY CO??? A TY MIESZASZ SWOJĄ SPERMĘ Z KAŁEM LUDZKIM POPRZEZ DOODBYTOWANIE. CZY TY ZDAJESZ SOBIE SPRAWE JAKIE TO OHYDNE W OCZACH BOGA? I TY MIENISZ SIĘ TUTAJ JAKO KATOLIK? ZASTANAWIAJĄCE JEST DLACZEGO DEON POZWALA TOBIE NA TĘ OHYDNĄ DZIAŁALNOŚC NA SWOICH STRONACH. JESZCZE RAZ PISZĘ CI ABYŚ NIE ZAPOMNIAŁ TY MIESZASZ SWOJĄ SPERMĘ Z KAŁEM LUDZKIM  TO NAJWIĘKSZA OHYDNA RZECZ JAKĄ CZŁOWIEK MOŻE ZROBIĆ SWOJEMU STWÓRCY.

Skomentuj artykuł

Biskup zakazał przemówień podczas pogrzebów. Chce chronić ceremonię przed smutnym przesłaniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.