Biskup założył specjalny fundusz dla migrantów. Dał im już sto tysięcy dolarów

Biskup założył specjalny fundusz dla migrantów. Dał im już sto tysięcy dolarów
(fot. Max Böhme / Unsplash // Sseitz7 [Public domain])
6 miesięcy temu
Crux / kk

Biskup Mark J. Seitz z El Paso w Teksasie wykorzystał sto tysięcy dolarów z budżetu diecezji, by pomóc migrantom z Meksyku.

Władze amerykańskiej diecezji uruchomiły nadzywczajny fundusz w związku z problemami, na jakie natrafiają migranci po drugiej stronie granicy. Nowa polityka rządu USA uniemożliwia im przedostanie się na północ, skazując na koczowanie w niebezpiecznej okolicy zawładniętej przez kartele handlarzy narkotyków.

Właśnie z myślą o wykluczonych, biskup Seitz uruchomił specjalny fundusz. Jak dar z nieba zasiliło go sto tysięcy dolarów przelanych przez Rycerzy Kolumba, którzy z podobnym przeznaczeniem przekazali 50 tysięcy do sąsiedniej diecezji Laredo.

Pieniądze są przekazywane wspólnotom katolickim i protestanckim, które na północy Meksyku organizują schronienie i pożywienie dla najbardziej potrzebujących. Niekiedy bowiem migranci śpią w przygranicznych kościołach. Kościół działa również po drugiej stronie granicy, bo właśnie w diecezji El Paso uruchomiono schroniska dla przybyłych z południa, aby mogli łatwiej skontaktować się ze swoimi rodzinami.

Radykalizacja polityki migracyjnej USA powstrzymała ruch migrantów, ale biskup Seitz podkreśla, że to nie zwalnia go z odpowiedzialności za najsłabszych, którzy nadal cierpią. "Nie branie za nich odpowiedzialności… nie wiem jak ktokolwiek może to uznać za chrześcijańską postawę" - mówi duchowny.

Pomimo wpływu do diecezjalnej kasy, z której fundusze są kierowane do migrantów, biskup wie, że to tylko wierzchołek góry potrzeb. Jednocześnie wyraża ogromną wdzięczność dla Rycerzy Kolumba.

"Jesteśmy dumni z odwagi, którą się wykazali" - chwali Seitz, podkreślając, że to prawdziwie ewangeliczna postawa. "Wiara nie jest czymś abstrakcyjnym, ale popycha nas do działania" - podkreśla biskup El Paso.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ
29,92 zł
39,90 zł

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Biskup założył specjalny fundusz dla migrantów. Dał im już sto tysięcy dolarów
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Biskup założył specjalny fundusz dla migrantów. Dał im już sto tysięcy dolarów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.