Biskup założył specjalny fundusz dla migrantów. Dał im już sto tysięcy dolarów

Biskup założył specjalny fundusz dla migrantów. Dał im już sto tysięcy dolarów
(fot. Max Böhme / Unsplash // Sseitz7 [Public domain])
Crux / kk

Biskup Mark J. Seitz z El Paso w Teksasie wykorzystał sto tysięcy dolarów z budżetu diecezji, by pomóc migrantom z Meksyku.

Władze amerykańskiej diecezji uruchomiły nadzywczajny fundusz w związku z problemami, na jakie natrafiają migranci po drugiej stronie granicy. Nowa polityka rządu USA uniemożliwia im przedostanie się na północ, skazując na koczowanie w niebezpiecznej okolicy zawładniętej przez kartele handlarzy narkotyków.

Właśnie z myślą o wykluczonych, biskup Seitz uruchomił specjalny fundusz. Jak dar z nieba zasiliło go sto tysięcy dolarów przelanych przez Rycerzy Kolumba, którzy z podobnym przeznaczeniem przekazali 50 tysięcy do sąsiedniej diecezji Laredo.

Pieniądze są przekazywane wspólnotom katolickim i protestanckim, które na północy Meksyku organizują schronienie i pożywienie dla najbardziej potrzebujących. Niekiedy bowiem migranci śpią w przygranicznych kościołach. Kościół działa również po drugiej stronie granicy, bo właśnie w diecezji El Paso uruchomiono schroniska dla przybyłych z południa, aby mogli łatwiej skontaktować się ze swoimi rodzinami.

DEON.PL POLECA

Radykalizacja polityki migracyjnej USA powstrzymała ruch migrantów, ale biskup Seitz podkreśla, że to nie zwalnia go z odpowiedzialności za najsłabszych, którzy nadal cierpią. "Nie branie za nich odpowiedzialności… nie wiem jak ktokolwiek może to uznać za chrześcijańską postawę" - mówi duchowny.

Pomimo wpływu do diecezjalnej kasy, z której fundusze są kierowane do migrantów, biskup wie, że to tylko wierzchołek góry potrzeb. Jednocześnie wyraża ogromną wdzięczność dla Rycerzy Kolumba.

"Jesteśmy dumni z odwagi, którą się wykazali" - chwali Seitz, podkreślając, że to prawdziwie ewangeliczna postawa. "Wiara nie jest czymś abstrakcyjnym, ale popycha nas do działania" - podkreśla biskup El Paso.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Biskup założył specjalny fundusz dla migrantów. Dał im już sto tysięcy dolarów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.