Biskupi Anglii i Walii przepraszają za pedofilię

KAI / psd

Nie ma usprawiedliwienia dla nadużyć seksualnych wobec dzieci – napisali biskupi Anglii i Walii w oświadczeniu opublikowanym 22 kwietnia. Zadeklarowali, że chcą mówić o „molestowaniu dzieci w Kościele katolickim” wprost i jednoznacznie. – Te straszliwe zbrodnie i niewłaściwa na nie odpowiedź niektórych przełożonych kościelnych bardzo nas wszystkich zasmuca – stwierdzili biskupi.

– Nasza pierwsza myśl biegnie ku wszystkim, którzy doświadczyli okropności tych zbrodni, zadających tak bolesne i trwałe rany. Mają oni pierwszeństwo w naszej modlitwie. Nasza rozpacz z powodu tego, co się stało jest niczym w porównaniu z cierpieniem molestowanych – wskazali biskupi.

Zaznaczyli, że te „przestępstwa kryminalne popełnione przez niektórych księży i zakonników” stanowią wielkie zgorszenie i przynoszą wielki wstyd całemu Kościołowi. – Jednak wstyd to nie wszystko. Molestowanie dzieci jest ciężkim grzechem przeciwko Bogu. Dlatego nie na wstydzie się skupiamy, ale na żalu za grzechy. Są to osobiste grzechy zaledwie niewielu, dotykają jednak nas wszystkich, gdyż jesteśmy razem złączeni w Ciele Chrystusa – wyjaśnili biskupi.

Przeprosili i poprosili o przebaczenie tych, którzy byli molestowani; tych, którzy czuli się ignorowani i zdradzeni; tych, którym nie dawano wiary. O wybaczenie „tych okropnych czynów dokonanych pośród nas”, poprosili również Boga, zdecydowanie oświadczając, że nie ma dla nich usprawiedliwienia.

Uznali, że niektórzy biskupi i przełożeni zakonnik wadliwe prowadzili tego typu sprawy. – To także stanowi wymiar tragedii, za który głęboko żałujemy i za który przepraszamy. Procedury wprowadzone w naszych krajach ukazują, co w przeszłości powinno być zrobione natychmiast – stwierdzili hierarchowie, wskazując na konieczność „pełnej współpracy z ustawowymi instytucjami”.

Ich zdaniem nadszedł teraz czas modlitwy, zadośćuczynienia i pokuty. Wezwali katolików Anglii i Walii do szczególnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem we wszystkie piątki maja br., aby prosić Boga o uzdrowienie i przebaczenie. – Modlimy się za tych, którzy byli molestowani, za tych, którzy źle rozwiązywali te sprawy przydając cierpień ofiarom. Nie wykluczamy z tej modlitwy tych, którzy popełnili grzechy nadużyć seksualnych. Muszą oni przejść drogę nawrócenia i pokuty. Modlimy się także za Papieża Benedykta, którego mądre i odważne przywództwo jest obecnie tak ważne dla Kościoła – wyznali biskupi Anglii i Walii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Anglii i Walii przepraszają za pedofilię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.