USA: Watykanu nie można pozywać za pedofilię

USA: Watykanu nie można pozywać za pedofilię
(fot. flickr.com/xiquinhosilva)
KAI / zylka

Sądownictwo Stanów Zjednoczonych nie jest uprawnione, by pozywać przed trybunał najwyższych zwierzchników Watykanu – uważa rządowa adwokatura tego kraju. Tę opinię, zasadniczo zbieżną ze stanowiskiem adwokata Stolicy Apostolskiej w USA, Jeffreya Leny, wyraziła ona w dokumencie złożonym w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych. Wiąże się to z rozpatrywaną w nim sentencją trybunału apelacyjnego stanu Oregon w sprawie odpowiedzialności Watykanu za przypadki pedofilii księży.

Amerykańskie ustawodawstwo nie przewiduje wytaczania spraw sądowych obcym państwom, jako objętym immunitetem dyplomatycznym. Jednym z wyjątków od tej reguły są przestępstwa popełnione przez pracowników takich państw, związane z ich zatrudnieniem.

Na to właśnie powołali się adwokaci ofiar pedofilii księży. Trybunał stanu Oregon przyznał im rację, uznając, że mogą żądać od najwyższych zwierzchników Watykanu odszkodowań i składania zeznań przed sądem. By jednak takie przestępstwa były wyjęte spod immunitetu, trzeba by udowodnić, że wiązały się z „celami zatrudnienia”. To zaś w przypadku księży pedofilów nie zachodzi – uważa adwokatura rządu prezydenta Obamy. Jej dokument złożony w Sądzie Najwyższym w Waszyngtonie podpisał zastępca naczelnego prokuratora odwoławczego USA, Neal Kumar Katyal.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: Watykanu nie można pozywać za pedofilię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.