Biskupi apelują do UE o pomoc dla Libanu. Krajowi grozi upadek

Biskupi apelują do UE o pomoc dla Libanu. Krajowi grozi upadek
Port w Bejrucie zniszczony w wyniku katastrofalnej eksplozji, do której doszło 4 sierpnia 2020 r. (fot. alichehade / depositphotos.com)
KAI/mk

Biskupi zwrócili się do Unii Europejskiej o udzielenie pomocy Libanowi, którego dramatyczne położenie pogarsza się z powodu kryzysu politycznego i gospodarczego. Kraj od wielu miesięcy jest sparaliżowany, kluczowe stanowiska w państwie pozostają nieobsadzone, ponieważ politycy nie są w stanie osiągnąć porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu.

Komisja Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) zwróciła się do Unii Europejskiej o wsparcie dla narodu libańskiego. Zdaniem biskupów Libanowi grozi upadek. Na ulice wychodzą liczne demonstracje przeciwko patowej sytuacji politycznej. W wyniku kryzysu, wartość libańskiej waluty dramatycznie spadła, a sytuację społeczną i gospodarczą pogarsza pandemia koronawirusa. Jeszcze przez długie lata odczuwalne będą też konsekwencje potężnej eksplozji z sierpnia 2020 r. w porcie w Bejrucie, w wyniku której zginęło ok. 200 osób, a znaczna cześć stolicy kraju legła w gruzach.

Apel COMECE pojawia się po tym, jak libański Kościół wyraził swoje obawy w liście wysłanym do biskupów Unii Europejskiej. W komunikacie skierowanym do kard. Jean-Claude'a Hollericha, przewodniczącego Komisji Episkopatów, Zgromadzenie Patriarchów i Biskupów Katolickich w Libanie (Apecl) wyraziło „zaniepokojenie zagrożeniami, jakie niesie ze sobą obecny kryzys polityczny, społeczny, zdrowotny i gospodarczy, który dotyka naród libański”.

Zdaniem Kościoła w Bejrucie, „powaga sytuacji zagraża tożsamości kraju, opartej na pluralizmie i braterstwie, co czyni go naturalnym miejscem dialogu między różnymi wspólnotami religijnymi i kulturowymi”. Z tego powodu biskupi wzywają społeczność międzynarodową, w tym Unię Europejską, do wsparcia narodu libańskiego w walce z kryzysem gospodarczym oraz o zachowanie tożsamości Libanu.

W swoim liście patriarchowie i biskupi tego kraju podkreślają również „potrzebę wspierania obecności chrześcijan w regionie poprzez instytucje Kościoła, które są i zawsze pozostaną w służbie wszystkich obywateli, bez względu na różnice religijne, i nadal będą niestrudzenie pracować dla wspólnego dobra”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Szarbel – człowiek, który wyprosił u Boga tysiące cudów

Libański mnich, pustelnik i asceta, który w Polsce pomógł już rzeszom potrzebujących. Współcześni mówili o nim „święty Bogiem upojony”. Jego życie było niezwykle proste, a zarazem...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskupi apelują do UE o pomoc dla Libanu. Krajowi grozi upadek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.