Biskupi będą rozmawiać o synodzie. Wkrótce zebranie plenarne KEP na temat synodu o synodalności

Biskupi będą rozmawiać o synodzie. Wkrótce zebranie plenarne KEP na temat synodu o synodalności
Biskupi na Jasnej Górze. Fot. Wojciech Grabowski / Depositphotos.com
BP KEP / mł

Zakończyła się faza krajowa Synodu o synodalności i rozpoczęła się faza kontynentalna. Będzie ona tematem przewodnim Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim. Gościem specjalnym spotkania będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu.

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski zapowiedział 393. Zebranie Plenarne KEP, które odbędzie się w dniach 11-12 października w Kamieniu Śląskim. 

- Wierzymy, że kard. Grech podzieli się z nami doświadczeniami synodalności Kościoła na bazie syntez krajowych, które zostały przesłane w sierpniu br. do sekretariatu Synodu w Watykanie – zaznaczył. Sekretarz generalny Episkopatu zauważył, że spotkanie z kard. Grechem poprzedzi sesja, podczas której biskupi będą analizować i podsumowywać etap krajowy procesu synodalnego w kontekście Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu.

- Tej części będzie przewodniczył abp Adrian Galbas, który przybliży biskupom – tak jak uczynił to w sierpniu wobec biskupów diecezjalnych – przebieg fazy diecezjalnej Synodu i syntezę powstałą na etapie krajowym. Ponadto ks. dr Mirosław Tykfer podzieli się z biskupami refleksją na temat synodalności w Kościele w oparciu nie tylko o nauczanie Soboru Watykańskiego II, ale także sukcesywne dokumenty, które zostały wydane przez papieży i Stolicę Apostolską – podkreślił bp Miziński.

DEON.PL POLECA

Synodalność należy do natury Kościoła

Odnosząc się do tematu synodalności, bp Miziński podkreślił, że – zgodnie z tym, co przypomina papież Franciszek – przynależy ona do natury Kościoła i jest sposobem jego istnienia i misji, w której uczestniczą wszyscy ochrzczeni.

- Chodzi o to, aby mistyczne Ciało Chrystusa i różne członki, z różnymi powołaniami i różnymi stopniami odpowiedzialności, współpracowały jako jeden organizm, który sprawia, że Kościół jest żywy i daje świadectwo obecności Boga, który jest miłością pośród nas – powiedział.

Biskupi będą zajmować się także tematem pomocy uchodźcom

Kolejnym zagadnieniem, które zostanie podjęte podczas zebrania plenarnego biskupów będą m.in. pomoc uchodźcom w kontekście zarówno wojny w Ukrainie jak i w perspektywie obchodzonego niedawno Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

- Doświadczeniami pomocy braciom ze Wschodu podzielą się z nami bp Wiesław Szlachetka – przewodniczący Komisji Charytatywnej, bp Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, oraz dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki – dodał bp Miziński.

Z kolei tematyką misji podzieli się z biskupami bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Bp Miziński zwrócił uwagę, że miejsce zebrania plenarnego warunkowane jest uroczystościami związanymi z 50-leciem powstania Diecezji Opolskiej. Jak dodał, zebraniu towarzyszyć będą również przeżycia liturgiczne. Punktem kulminacyjnym będzie Msza św. celebrowana przez biskupów w Sanktuarium na Górze Św. Anny, pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, podczas gdy homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki

BP KEP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś

Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

Ta książka może towarzyszyć Ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne.

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało...

Skomentuj artykuł

Biskupi będą rozmawiać o synodzie. Wkrótce zebranie plenarne KEP na temat synodu o synodalności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.