Biskupi Europy apelują do przywódców państw europejskich: przyjmujcie uchodźców i migrantów

Biskupi Europy apelują do przywódców państw europejskich: przyjmujcie uchodźców i migrantów
(fot.M.Mazur/episkopat.pl)
KAI / kw

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) abp Jean-Claude Hollerich zachęcił do przyjmowania migrantów i uchodźców w Europie.

Przypomniał słowa papieża Franciszka, wskazujące, że "naszą wspólną odpowiedzialnością jako Kościoła katolickiego w Europie jest przyjęcie, ochrona, wspieranie i integracja migrantów i uchodźców w naszych społeczeństwach".

- To nie są zwykłe cyfry czy trendy, lecz "przede wszystkim osoby mające twarz, imię i osobistą historię", które zasługują na traktowanie zgodne z godnością, nieodłączną od ich osoby i ich podstawowych praw - stwierdził hierarcha w wydanym 3 grudnia oświadczeniu. Podkreślił, że zasada centralnego miejsca osoby ludzkiej i jej rzeczywistych potrzeb oraz zasada wspólnego dobra powinny być ważniejsze od wewnętrznej i zewnętrznej polityki Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, także w dziedzinie migracji.

Przed zbliżającym się przyjęciem Światowego Paktu w sprawie Migracji "zachęcamy również krajowe władze polityczne - zgodnie ze słowami papieża Franciszka - «aby odpowiedzialność za wspólne zarządzanie międzynarodową migracją opierała się na wartościach sprawiedliwości, solidarności i współczucia»", głosi oświadczenie.

DEON.PL POLECA

Wspomniany Pakt ma zostać podpisany 11 grudnia w Marrakeszu w Maroku. Zobowiązuje on władze i społeczeństwa państw pochodzenia, tranzytu i docelowych do uregulowania migracji w interesie wszystkich zainteresowanych osób i wspólnot. Ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony osób migrujących, jak również przyjmujących je społeczeństw poprzez wspieranie legalnej migracji, zapobiegając w ten sposób przemytowi ludzi, podróżom kończącym się śmiercią, rozbiciu rodzin i przemocy.

- Przypominając wezwania Stolicy Apostolskiej na ten temat, COMECE zachęca państwa członkowskie Unii Europejskiej do wypełniania tego światowego paktu dla wspólnego dobra ludzkości - napisał abp Hollerich.

W listopadzie rząd PiS zapowiedział, że Polska nie podpisze Światowego Paktu w sprawie Migracji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Europy apelują do przywódców państw europejskich: przyjmujcie uchodźców i migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.