Biskupi francuscy zaniepokojeni sytuacją społeczną w swoim kraju

Biskupi francuscy zaniepokojeni sytuacją społeczną w swoim kraju
Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
KAI / tk

Zaniepokojenie sytuacją społeczną wyraził podczas inauguracji rozpoczętych obrad Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Biskupów Francji jej przewodniczący, abp Éric de Moulins-Beaufort. Temat kryzysu związanego z forsowaną przez władze zmianą systemu emerytalnego podejmą między innymi pasterze francuskiego Kościoła zgromadzeni w Lourdes.

Abp de Moulins-Beaufort w słowie wprowadzającym podkreślił odpowiedzialność przywódców politycznych za wypracowywanie strategii na przyszłość. - Kryzys związany z reformą emerytalną rodzi poważne pytania o procesy konsultacji i wspólnego podejmowania decyzji przewidziane przez nasze instytucje lub, co najmniej, o ich konkretne wdrożenie. Przemoc obserwowana na obrzeżach niektórych demonstracji lub w ostatnich dniach, przemoc stosowana przez niektóre grupy, wykorzystujące przemoc jako broń polityczną, tragedie powodowane niekiedy przez nie zawsze wystarczająco kontrolowane reakcje tych, którzy służą porządkowi publicznemu, niepokoją naszych współobywateli; są one symptomem, alarmującym symptomem stanu tkanki społecznej – powiedział przewodniczący francuskiego episkopatu.

Odnosząc się do debaty społecznej na temat proponowanej przez prezydenta Macrona legalizacji eutanazji arcybiskup Reims podkreślił konieczność współdziałania z chrześcijanami innych wyznać, religii czy ludźmi dobrej woli oraz czujności w obliczu projektów, które poważnie zmieniłyby cały system zdrowotny Francji, sprawiając wrażenie, że przyspieszenie śmierci byłoby rozwiązaniem rozsądnym, jeśli nie najrozsądniejszym ze wszystkich.

- Będziemy się tu modlić o nawrócenie nas wszystkich, abyśmy wszyscy, a nie tylko opiekunowie i działacze społeczni osób starszych, oddali się do dyspozycji, aby towarzyszyć ludziom u kresu życia lub cierpiącym na nieuleczalne choroby, pokazując im, jak wiele dla nas znaczą, jak bardzo ich obecność wzbogaca wspólnotę ludzką. Jesteśmy przekonani, że nasz kraj może zrobić więcej, aby pomóc wszystkim w życiu – stwierdził hierarcha.

Abp Éric de Moulins-Beaufort zaznaczył, że podczas obecnych prac w Lourdes francuscy biskupi będą też mówili o walce z molestowaniem osób małoletnich przez osoby duchowne, pomocy ofiarom, wewnętrznych problemach Konferencji Episkopatu, przygotowaniach do Synodu Biskupów w październiku 2023 i 2024 roku, wybiorą czterech swoich przedstawicieli na te zgromadzenia. Zaznaczył, że radością biskupów jest fakt, że wiele osób dorosłych przyjmie w noc Wigilii Paschalnej sakrament chrztu świętego, zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie oraz planowana na wrzesień wizyta Ojca Świętego w Marsylii.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Kate Quinn

Zabójcza snajperka, czuła kochanka, troskliwa matka. Kobieta, która zmieniła losy świata.

W zasypanym śniegiem Kijowie Mila Pawliczenko samotnie wychowuje syna. Marzy o pracy w bibliotece i spokojnym życiu. Jej plany przerywa wybuch wojny.

Mila zaciąga...

Skomentuj artykuł

Biskupi francuscy zaniepokojeni sytuacją społeczną w swoim kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.