Biskupi i rabini spotkali się w Galilei

Biskupi i rabini spotkali się w Galilei
(fot. 1yen / Foter / CC BY-NC-SA)
KAI / kn

O swej duchowej bliskości zapewnił papież Franciszek uczestników zakończonego 7 maja w Korozain w Galilei pierwszego międzynarodowego spotkania rabinów, kardynałów i biskupów, które zorganizowały wspólnoty neokatechumenalne.

Prowadziła je w ośrodku Domus Galilaeae na Górze Błogosławieństw nad Jeziorem Genezaret międzynarodowa ekipa odpowiedzialna za Drogę Neokatechumenalną z Kiko Argüello.

Uczestniczyło siedmiu kardynałów, 20 biskupów i 120 rabinów z całego świata, w tym przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko i australijski kardynał George Pell, prefekt Sekretariatu ds. Gospodarki, który przekazał papieskie przesłanie.

"Mam nadzieję - napisał Ojciec Święty - że spotkanie to będzie okazją do umocnienia wspólnych wam więzi braterstwa i do pogłębienia zaangażowania, aby dać usłyszeć wołanie niewinnych poprzez język muzyki. W jedności z wami proszę Boga, by wysłuchał tego wołania i uleczył udręki wszystkich, którzy cierpią. Ja także modlę się, aby serca były otwarte na błaganie niewinnych w całym świecie" - stwierdził Franciszek w swoim przesłaniu.

Przesłanie Ojca Świętego nawiązuje do faktu, że jednym z głównych momentów spotkania było wykonanie przez orkiestrę i chór Drogi Neokatechumenalnej symfonii "Cierpienie niewinnych". Prezentowana ostatnio w różnych miejscach, w tym także w Jerozolimie, a dwa lata temu w Oświęcimiu przed "Bramą Śmierci" i w Lublinie, wywołała ona duże zainteresowanie wśród Żydów, co zaowocowało właśnie spotkaniem w Galilei.

Przez cztery dni rabini, biskupi, księża i katechiści neokatechumenatu rozmawiali o wspólnych wyzwaniach. Poruszono takie sprawy, jak misja zbawcza narodu żydowskiego i Kościoła katolickiego w dzisiejszym świecie, przekazywanie wiary przyszłym pokoleniom, konflikt między antropologią judeochrześcijańską a innymi, opartymi na negowaniu Bogu, czy też pojawianie się antysemityzmu i fundamentalistycznej ksenofobii. W ostatnim dniu, dzieląc się wrażeniami, rabini wyrażali zaskoczenie tym wspólnym doświadczeniem obecności Boga.

"To było historyczne spotkanie - mówili. - W judaizmie nigdy nie zgromadziliśmy razem tylu rabinów należących do różnych orientacji: ortodoksyjnej, konserwatywnej, reformowanej i innych". Na zakończenie wydali oni specjalny komunikat.

"Jesteśmy poruszeni tym, jak na Drodze Neokatechumenalnej przekazuje się wiarę dzieciom, odbudowuje się rodziny, a wierni dochodzą do znajomości Pisma Świętego i korzeni chrześcijaństwa" - stwierdzają żydowscy uczestnicy spotkania w Galilei. Podkreślają, że zrodziły się stąd wielki szacunek i miłość do narodu żydowskiego. Następnie stwierdzają:

"Przypominająca tragedię Shoah modlitewna symfonia skomponowana przez Kiko Argüello pomogła nam rozważyć cierpienie niewinnych, które dziś znoszą też chrześcijanie w pewnych krajach Afryki i Bliskiego Wschodu". Rabini wyrażają wspólną troskę o Bożą obecność w świecie i pragnienie jego naprawy, w tym dbałości o cierpienie ubogich, poszanowania środowiska i umocnienia rodziny.

Na zakończenie spotkania w Galilei kard. Pell koncelebrował z biskupami Mszę, na której rabini nie byli obecni. W homilii przypomniał, że dokładnie w tym samym miejscu Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2000 r. przewodniczył Eucharystii z udziałem wielu tysięcy młodzieży ze wspólnot neokatechumenalnych z ponad 70 krajów świata. Mówił wtedy o znaczeniu przykazań Dekalogu i ewangelicznych Błogosławieństw, tam właśnie wygłoszonych przez Chrystusa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi i rabini spotkali się w Galilei
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.