Biskupi Kościoła Greckokatolickiego modlą się za ofiary wykorzystywania seksualnego nieletnich

Biskupi Kościoła Greckokatolickiego modlą się za ofiary wykorzystywania seksualnego nieletnich
(fot. depositphotos.com)
KAI / jb

Idąc za wezwaniem Ojca Świętego Franciszka, Kościół Greckokatolicki, również w Polsce i na Ukrainie, w szczególny sposób, na początku Wielkiego Postu, chce ogarnąć swoją modlitwą i duchową opieką ofiary wykorzystywania seksualnego nieletnich, ofiarując za nich modlitwę i post – napisali w specjalnym liście do wiernych biskupi Kościoła Greckokatolickiego.

List arcybiskupa Eugeniusza Popowicza, metropolity przemysko-warszawskiego oraz biskupa Włodzimierza Juszczaka, ordynariusza diecezji wrocławsko-gdańskiej, w sprawie molestowania seksualnego osób nieletnich przez członków Kościoła został odczytany w niedzielę Przebaczenia (poprzedzającą pierwszy dzień postu) we wszystkich parafiach Metropolii Przemysko-Warszawskiej.

Biskupi zwrócili się do kapłanów i wiernych, aby w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 6 marca, objęli modlitwą wszystkie ofiary wykorzystywania seksualnego. „W tym dniu prosimy, aby podczas piątkowych liturgii Wcześniej Poświęconych Darów oraz innych modlitw, w naszych świątyniach modlić się za osoby skrzywdzone przez dorosłych, w tym także przez osoby duchowne" – czytamy w liście.

Biskupi Kościoła Greckokatolickiego podkreślają: „Cały Kościół, łacińskiego i wschodnich obrządków, robi wszystko, aby wypracować takie normy, które mogłyby zabezpieczyć w przyszłości dzieci i młodzież przed niebezpieczeństwem wykorzystywania seksualnego”.

DEON.PL POLECA

Jednocześnie abp Popowicz i bp Juszczak poinformowali: „W obu naszych diecezjach zostali powołani delegaci, których zadaniem jest reagowanie w sytuacjach zagrożenia młodych ludzi oraz udzielanie ewentualnym pokrzywdzonym pomocy i wsparcia. Nasz Kościół w Polsce przyjął też odpowiednie normy prawne, które stosuje się w ochronie dzieci i młodzieży przed niebezpieczeństwem wykorzystywania seksualnego. Wszystkie te informacje są dostępne na oficjalnych stronach diecezjalnych”.

Wielki Post w Kościele Greckokatolickim rozpoczyna Czysty Poniedziałek, który w tym roku przypadał 2 marca. Post potrwa 7 tygodni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Kościoła Greckokatolickiego modlą się za ofiary wykorzystywania seksualnego nieletnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.