Biskupi na Jasnej Górze rozmawiali o przyszłości katechezy w szkołach

Biskupi na Jasnej Górze rozmawiali o przyszłości katechezy w szkołach
Fot. Wojciech Grabowski / Depositphotos
PAP / jh

Podczas spotkania na Jasnej Górze biskupi diecezjalni dyskutowali o przyszłości lekcji religii w szkołach. Biskup Wojciech Osial, podkreślił znaczenie lekcji jako "wielkiego dzieła wychowawczego". Zaznaczył również, że religia w szkołach pomaga w kształtowaniu charakteru, sumienia i osobowości młodych ludzi, a także w przezwyciężaniu różnorodnych trudności życiowych.

Podczas spotkania wyrażono gotowość do dialogu z władzami, ale - jak zaznaczył biskup Osial - "zawsze z poszanowaniem prawa". To wyrażenie otwartości na rozmowy ma jednak swoje ograniczenia, gdyż Kościół nie zamierza rezygnować z ochrony swoich interesów i wpływu na edukację religijną w Polsce.

Spór o nowe rozporządzenie MEN

Główna oś konfliktu dotyczy lipcowego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, które wprowadza nowe zasady organizowania lekcji religii w szkołach. Rozporządzenie umożliwia tworzenie grup międzyoddziałowych lub międzyklasowych, co - zdaniem I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzaty Manowskiej - narusza zasadę "konsensualnego sposobu regulowania relacji między państwem a Kościołami". Właśnie z tego powodu zaskarżyła ona rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego, co spotkało się z wyraźnym zadowoleniem ze strony Episkopatu. 

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak SJ, podkreślił, że biskupi są bardzo zadowoleni z decyzji pierwszej prezes Sądu Najwyższego o skierowaniu sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.

DEON.PL POLECA

- Przekazanie petycji przez Panią Prezes do Trybunału Konstytucyjnego jest koniecznym etapem, by nasze postulaty wstrzymania zmiany zaproponowanej przez Panią Minister mogły rzeczywiście stać się faktem - powiedział ksiądz Gęsiak, cytowany w komunikacie KEP.

Co dalej z lekcjami religii?

Ostateczna decyzja w sprawie rozporządzenia MEN zostanie podjęta przez Trybunał Konstytucyjny, jednak już teraz widać, że temat lekcji religii w szkołach wywołuje silne emocje zarówno po stronie Kościoła, jak i wśród polityków oraz opinii publicznej. Na razie wiadomo, że nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie 1 września 2024 roku, jednak I prezes Sądu Najwyższego wystąpiła o zawieszenie jego stosowania do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał.

Źródło: PAP / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Marek SJ
Niniejsza publikacja skierowana jest do tych wszystkich, którzy z poczuciem osobistej odpowiedzialności podejmują się i zarazem odpowiadają we własnym sumieniu za jakość procesu szkolnego nauczania religii, jak i tych, którzy przygotowują się do pracy katechetycznej...

Skomentuj artykuł

Biskupi na Jasnej Górze rozmawiali o przyszłości katechezy w szkołach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.