Biskupi na nadzwyczajnym zebraniu KEP

Biskupi na nadzwyczajnym zebraniu KEP
(fot. J Donohoe / Foter / CC BY-NC)
KAI / kn

Kwestie dotyczące Synodu biskupów o rodzinie, propozycje duszpasterskie na rzecz rodziny oraz sprawy organizacyjne związane z pielgrzymką papieża do Polski były tematem Nadzwyczajnego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się dziś na Jasnej Górze.

Biskupi wysłuchali relacji przewodniczącego Episkopatu z nadzwyczajnego synodu o rodzinie oraz dyskutowali nad propozycjami działań na rzecz małżeństwa i rodziny, które mają zostać podjęte w najbliższym czasie, przed XVI zgromadzeniem zwyczajnym Synodu - w październiku 2015r. - Chodzi przede wszystkim o systematyczną modlitwę, ale też o konkretne wydarzania ukazujące piękno rodziny i mające jej pomóc w codziennym funkcjonowaniu - powiedział bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Podkreślił, że biskupi wyrażają przede wszystkim wielką wdzięczność i uznanie dla tych małżeństw, które dają autentyczne świadectwo wierności Chrystusowi i Jego nauce i które mimo wielu trudności trwają wiernie, swoim entuzjazmem, radością i świadectwem najpiękniej promują rodzinę.

- Nie ma lepszej promocji małżeństwa i rodziny, jak właśnie szczęśliwe, wierzące i radosne rodziny - przypomniał bp Wątroba. To uznanie dla "zdrowych pięknych rodzin" znajdzie swoje odniesienie w przyjętym właśnie liście pasterskim na uroczystość Świętej Rodziny, która obchodzona jest w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W przesłaniu biskupów znajdzie się też wyraz troski o małżeństwa, które przeżywają różne kryzysy, o tych małżonków, którzy złamali słowa przysięgi małżeńskiej. - Nie chcemy ich potępiać czy osądzać, ale chcemy przypomnieć to, co Kościół głosi od zawsze, że są oni ogarnięci troską i modlitwą, że mają swoje miejsce w Kościele i mogą realizować swoje chrześcijaństwo w wielu wymiarach i momentach swojego życia - podkreślił bp Wątroba.

DEON.PL POLECA

Biskupi wyrażają także uznanie dla tych, którzy nie tylko modlitwą, ale przede wszystkim aktywną postawą w obronie małżeństwa i rodziny i jej tradycyjnego obrazu angażują się w życiu społecznym czy politycznym. - Wyrażamy uznanie dla tych wszystkich stowarzyszeń i ruchów, w których programie znajduje się troska o rodzinę i jednocześnie wzywamy, by nie osłabły i przyczyniały się jeszcze bardziej do wspierania rodziny - powiedział bp Wątroba.

Podczas obrad hierarchowie wysłuchali relacji abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, z obrad w Rzymie III nadzwyczajnego zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów o rodzinie. Spotkaniu towarzyszył temat "Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji".

Bp Wątroba podkreślił, że głos abp Gądeckiego był przypomnieniem nauczania Jana Pawła II o małżeństwie i rodzinie, był wezwaniem, by tam szukać inspiracji i to nauczanie zgłębiać. Jego zdaniem, "słowo przewodniczącego Episkopatu było także upomnieniem się o powrót do Pisma Świętego, które jest podstawowym źródłem nauki o małżeństwie i rodzinie". - To Biblia jest dla nas źródłem, a nie to, co podpowiadają media czy co zdaje się sugerować praktyka codzienna, nie można naginać doktryny do aktualnego stylu życia i o to upomniał się abp Gądecki - podkreślił bp Wątroba.

Obradująca jeszcze przed rekolekcjami biskupów Rada Episkopatu ds. Rodziny zaproponowała szereg różnorodnych działań na rzecz rodziny, które mają zostać podjęte w najbliższym czasie.

-Chodzi o różne wydarzenia i inicjatywy duszpasterskie na poziomie ogólnopolskim, diecezjalnym i parafialnym - powiedział bp Wątroba. Podkreślił, że nie może zabraknąć w tym czasie systematycznej modlitwy w intencji synodu i rodziny. - Przez ten czas przygotowań zaproponujemy systematyczną modlitwę we wszystkich parafiach w Polsce, na wzór trwającej już modlitwy za naszą Ojczyznę - stwierdził przewodniczący Rady ds. Rodziny.

Obok modlitwy biskupi chcą zorganizować ogólnopolski kongres o małżeństwie i rodzinie, w którym udział wezmą przedstawiciele różnych środowisk teologicznych, intelektualnych czy duszpasterskich.

Biskupi Kościoła w Polsce widzą też konieczność pogłębionej katechezy o rodzinie i poznawania przez małżonków nauki Kościoła o rodzinie. Mają w tym pomóc przede wszystkim media katolickie, które w sposób systematyczny i cykliczny powinny podejmować tematykę rodzinną, poczynając od wyjaśnienia podstawowych pojęć dotyczących małżeństwa i rodziny.- Z przeprowadzonych ankiet wynika, że znajomość nauki Kościoła o rodzinie jest równa zeru a zatem tu trzeba podjąć bardzo konkretną pracę - podkreślił ordynariusz rzeszowski.

Bp Wątroba poinformował, że istnieje pilna potrzeba zorganizowania spotkania diecezjalnych duszpasterzy związków niesakramentalnych . - Tych związków niestety przybywa, wśród nich prowadzone są różne działania i potrzeba ich skoordynowania a także zintensyfikowania - powiedział biskup.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny zwrócił się przede wszystkim z apelem do małżeństw, by to one poczuły się też włączone w proces wzmacniania rodziny. - Temu ma służyć Synod, nie tylko zdiagnozowaniu, nazwaniu rzeczy po imieniu, ale przede wszystkim leczeniu tych wielu ran, które kaleczą rodzinę - zauważył bp Wątroba. - Chcemy jeszcze więcej i lepiej towarzyszyć rodzinom zdrowym, bo to głównie one mogą swoim przykładem i świadectwem życia najwięcej mogą pomóc innym" - twierdzi.

Szczególnym opiekunem działań na rzecz rodziny ma być dla nas św. Jan Paweł II, stąd hasłem kolejnego Dnia Papieskiego w 2015 r. będą słowa: Jan Paweł II patron rodziny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi na nadzwyczajnym zebraniu KEP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.