Jasna Góra: Nadzwyczajne Zebranie KEP

Jasna Góra: Nadzwyczajne Zebranie KEP
(fot. zkvrev/flickr.com/CC)
KAI / psd

Na Jasnej Górze rozpoczęło się Nadzwyczajne Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Odbywa się ono bezpośrednio po zakończonych dorocznych rekolekcjach biskupów, co jest już niemal stałą praktyką.

Jak powiedział bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, nadzwyczajność zebrania wyraża się w tym, że jest to dodatkowe spotkanie poza wyznaczonymi trzema w roku. - Jest ono spowodowane trzema motywami - podkreślił bp Miziński i wyjaśnił, że chodzi o konieczność przegłosowania pewnych konkretnych spraw, które nie mogą zostać odłożone do planowanego na marzec kolejnego spotkania.

- Bardzo ważne jest przegłosowanie utworzenia w Polsce Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Otrzymaliśmy zgodę papieża na erygowanie tego seminarium i po tej ostatecznej zgodzie Stolicy Apostolskiej koniecznym jest przegłosowanie tego faktu przez wszystkich biskupów - powiedział sekretarz episkopatu.

Celem Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń jest przygotowanie do sakramentu święceń kandydatów, którzy ze względu na wiek (zasadniczo: 35-60 rok życia) wymagają odrębnego toku formacji. Obejmuje ona, jak w każdym przypadku, formację ludzką, duchową, intelektualną i pastoralną. Po ukończeniu formacji seminaryjnej i przyjęciu święceń, diakoni i prezbiterzy będą kierowani do pracy we własnych diecezjach.

DEON.PL POLECA

Siedzibą Seminarium będzie budynek przy parafii p. w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Krakowie-Nowej Hucie/Szklanych Domach. Studia teologiczne kandydaci będą odbywać na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Kandydatem do seminarium może być każdy mężczyzna (od 35 roku życia wzwyż) stanu wolnego (tak kawaler, jak i wdowiec). Kandydatów do seminarium kierują poszczególni biskupi diecezji. Ostateczną decyzję o ich przyjęciu podejmuje rektor, którym został mianowany ks. dr Józef Morawa.

Jednym z tematów zebrania plenarnego biskupów na Jasnej Górze będzie także zakończone niedawno w Rzymie III nadzwyczajne zgromadzenie ogólne Synodu Biskupów. Spotkaniu towarzyszył temat "Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji". Bp Miziński powiedział, że podczas zebrania biskupi wysłuchają również relacji abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu z przebiegu Synodu i zapoznają się z wytycznymi co do dalszej pracy przed drugą jego częścią.

Biskupi mają również zatwierdzić teść listu pasterskiego o rodzinie, na obchodzoną zaraz po Bożym Narodzeniu uroczystość Świętej Rodziny. - To słowo nie było wcześniej przygotowane do końca, bo chcieliśmy zawrzeć w nim także odniesienie do odbytego w Rzymie Synodu o rodzinie - zauważył bp Miziński.

Jeszcze przed rozpoczęciem rekolekcji biskupów na Jasnej Górze odbyło się spotkanie Rady Episkopatu ds. Rodziny, która przygotowała cały szereg propozycji związanych z duszpasterstwem rodzin i polskich przygotowań do kolejnej sesji Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów na temat rodziny. Odbywać się ona będzie w październiku przyszłego roku pod hasłem: "Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: Nadzwyczajne Zebranie KEP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.