Biskupi Niemiec: papieska encyklika wzywa do przebudzenia

Biskupi Niemiec: papieska encyklika wzywa do przebudzenia
(Fot. Raimond Spekking / na licencji CC)
KAI / df

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, biskup Georg Bätzing, określił nową encyklikę społeczną papieża Franciszka jako „wezwanie do przebudzenia”. Jego zdaniem „Fratelli tutti” – o braterstwie i przyjaźni społecznej" stanowi „pilny apel o solidarność świata i współpracę międzynarodową”.

"Chodzi przede wszystkim o godność człowieka stworzonego na obraz Boga", powiedział bp Bätzing. Zwrócił uwagę, że Franciszek jest przeciwny izolacji narodowej i proponuje „etykę stosunków międzynarodowych”. Poruszający jest fakt, że „mimo sformułowanej niekiedy twardymi słowami analizy świata” papież nie traci nadziei. Wskazuje przykład wielu ludzi, którzy w ostatnim okresie zyskali uznanie, gdyż wykazali się wielkim zaangażowaniem w walce z pandemią koronawirusa, nawet z poświęceniem własnego życia. Papież wyjaśnił również, jak ważny jest dialog między narodami i religiami. Jako niezwykle ważne biskup Limburga uznał stwierdzenie Franciszka o potrzebie powrotu do „kultury spotkania” i położenie kresu „równolegle prowadzonym monologom”, których dziś często jesteśmy świadkami.

Przy tej okazji przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec podkreślił, że „prawdziwy i szczery dialog" jest myślą przewodnią Drogi Synodalnej – procesu reform w Kościele kraju. Przypomniał jednocześnie, że Kościół ma obowiązek wnoszenia swego głosu w dyskusje społeczne i polityczne oraz w procesy decyzyjne.

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kard. Reinhold Marx uważa, że nowa encyklika jest dokumentem niezwykle aktualnym i ważnym, który ukazał się „we właściwym czasie”. Były przewodniczący episkopatu Niemiec wyraził wdzięczność, że papież Franciszek w sposób tak zasadniczy zabrał głos, „aby Kościół, a w istocie wszystkie religie, wniosły wkład, w rozwiązanie obecnego kryzysu, który wstrząsa naszym światem”.

DEON.PL POLECA

Kard. Marx podkreślił, że papież bardzo wyraźnie analizuje, iż pandemia ujawniła wiele fałszywych przekonań. Franciszek odcina się od wszelkich nacjonalizmów, populizmu i rasizmu. Jednocześnie powtarza swoje apele, aby nie budować nowych granic i murów między ludźmi i narodami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko

Książka z autografem Marii Miduch i Szymona Żyśko oraz autorskim przepisem Szymona na wspaniały deser!

Kupując ten produkt wspierasz Dom Dziecka w Żmiącej. Każde 20 zł ze sprzedaży przeznaczone jest na budowę nowego domu dla...

Skomentuj artykuł

Biskupi Niemiec: papieska encyklika wzywa do przebudzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.