Biskupi: religia pozwala na trafny wybór wartości
Uwzględnianie religii w procesie wychowawczym ukierunkowuje na prawdę i dobro oraz pozwala człowiekowi na trafny wybór wartości - tłumaczą biskupi w liście pasterskim przed V Tygodniem Wychowania, który będzie obchodzony od 13 do 19 września.
Podkreślają też, że praca dydaktyczna katechetów jest nieocenioną pomocą w realizowaniu zadań wychowawczych szkoły.
Biskupi zaznaczają w liście, że "w pojęciu dobra mieści się zarówno troska o kondycję fizyczną, jak i duchową. Chrystus przyszedł bowiem po to, aby człowiek miał życie i to w całej pełni".
Współcześnie daje się jednak zauważyć niebezpieczną tendencję odchodzenia w wychowaniu od trwałego i sprawdzonego systemu wartości. "Wybiórcze przyjmowanie zasad moralnych wprowadza człowieka w stan życiowej niepewności i zagubienia i prowadzi do chaosu" - podkreślają biskupi.
Dalej tłumaczą, że młody człowiek potrzebuje roztropnej korekty zachowań, świadomości, że w poszukiwaniu swojej życiowej drogi nie jest zdany tylko na siebie samego.
"Niezależnie od głoszonych dzisiaj fałszywych twierdzeń o samowystarczalności, młody człowiek wciąż potrzebuje przewodników, mistrzów, autorytetów i wiarygodnych świadków żyjących wartościami" - czytamy w liście pasterskim.
Biskupi przypominają postać św. Jana Bosko, znanego wychowawcy młodzieży, który - jak podkreśla papież Franciszek - "dał metodę wychowawczą na dzisiejsze czasy". W tym roku przypada 200. rocznica urodzin tego świętego.
Ks. Bosko zawarł swoje zasady w trzech pojęciach: rozum, religia i miłość wychowawcza, całej formacji nadał zaś kierunek prewencyjny. "Jego wychowankowie nie wahali się podejmować stawianych im wyzwań, by przeżywać życie radośnie, a jednocześnie odpowiedzialnie, doświadczać jego pełni i w konsekwencji osiągnąć szczęście" - napisali biskupi.
Kolejne fragmenty listu mówią o roli rozumu i znaczeniu religii w wychowaniu oraz o istocie miłości wychowawczej. "Człowieka można wychować tylko wtedy, gdy znajdzie on przyjazne i pełne miłości środowisko" - zaznaczają hierarchowie.
Zdaniem biskupów, dziś "obserwuje się w wychowaniu tak rodzinnym, jak i szkolnym pewien rodzaj deficytu miłości, a sama miłość jest poddawana wielorakim próbom". Propozycja wychowywania w miłości i przez miłość jest więc wciąż potrzebnym, a nawet pilnym zadaniem. "Tylko miłość jest w stanie wydobyć z człowieka to, co najbardziej piękne i szlachetne" - piszą biskupi.
Podkreślają też, że religia jest uznaniem prawdy o zdolności otwierania się człowieka na Boga. "Uwzględnianie jej w procesie wychowawczym ukierunkowuje na prawdę i dobro oraz pozwala człowiekowi na trafny wybór wartości" - zwracają uwagę hierarchowie.
"Obecność religii w procesie wychowawczym nadaje mu o wiele głębszy sens. Od 25 lat wszechstronnemu wychowaniu dzieci i młodzieży służy między innymi katecheza w szkole. To właśnie praca dydaktyczna katechetów stanowi nieocenioną pomoc w realizowaniu zadań wychowawczych szkoły" - czytamy w liście.
Episkopat apeluje do rodziców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy, by podjęli trud całościowego wychowania człowieka.
"Pamiętamy, z jaką aprobatą ze strony samych młodych spotkało się zdanie wypowiedziane przez św. Jana Pawła II: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali" (Częstochowa, 18 czerwca 1983 r.). Wychowanie bez wyrzeczeń, poświęcenia i ducha ofiarności, bez stawiania wymagań nie osiągnie celu, jakim jest ukształtowanie pełnego człowieczeństwa" - dodają biskupi.
Zachęcają też wszystkich do włączenia się w przeżywanie tegorocznego Tygodnia Wychowania. Będzie on obchodzony w dniach 13-19 września pod hasłem "Wychowywać do pełni człowieczeństwa".
Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Jest on obchodzony zawsze w tygodniu, w którym przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży (18 września).
Z okazji Tygodnia Wychowania przygotowywane są pomoce katechetyczne dostępne na stronie www.tydzienwychowania.pl, a także płyta z wykładami o wychowaniu.
V Tydzień Wychowania przypada w roku dwusetnych urodzin wielkiego wychowawcy i twórcy oryginalnego systemu wychowawczego - św. Jana Bosko (1815-1888). Dlatego w proponowanych tekstach - rozważaniach liturgicznych, konferencji dla duszpasterzy i wychowawców oraz w konspektach katechez - korzystać można z inspiracji tego kapłana i pedagoga.
Skomentuj artykuł