Biskupi Wenezueli i Kolumbii apelują o zgodę

Biskupi Wenezueli i Kolumbii apelują o zgodę
Kolumbijczycy przechodzą przez rzekę Tachira niedaleko miasta San Antonio w Wenezueli, 29 sierpnia br. (fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ).
Logo źródła: Radio Watykańskie / rj

W San Antonio na przejściu granicznym Wenezueli i Kolumbii spotkali się biskupi z sąsiadujących ze sobą diecezji. Chcieli w ten sposób podkreślić swój sprzeciw wobec narastającego kryzysu politycznego między tymi dwoma latynoamerykańskimi krajami.

- Jesteśmy pasterzami Ludu Bożego i chcemy potwierdzić, że Kościół nie ma granic, ponieważ żyje w obu narodach - powiedział bp Mario Moronta ordynariusz Táchira w Wenezueli. Zaś kolumbijski biskup Víctor Manuel Ochoa z  Cúcuta podkreślił, że "jest wiele więcej rzeczy, które nas jednoczą od tych, które nas dzielą".

Biskupi wezwali swoich rodaków, aby nie ulegli pokusie nienawiści i zemsty, pamiętając o wspólnej wierze, która łączy siostrzane narody.

W ostatnich dniach Wenezuela deportowała ponad 1000 Kolumbijczyków, zamknęła przejścia graniczne i ogłosiła stan wyjątkowy w sześciu przygranicznych stanach. Prezydenci obydwu krajów odwołali swoich ambasadorów. Stało się to po tym, gdy kolumbijscy przemytnicy zranili na granicy trzech wenezuelskich żołnierzy i cywila. Wcześniej codziennie tysiące mieszkańców Kolumbii przyjeżdżało do Wenezueli, aby kupować tam subsydiowaną wenezuelską benzynę i sprzedawać ją z ogromnym zyskiem po drugiej stronie granicy.

DEON.PL POLECA

Socjalistyczne władze Wenezueli organizują antykolumbijskie wiece, aby odwrócić uwagę swoich obywateli od katastrofalnej sytuacji gospodarczej. Episkopat Wenezueli od wielu lat krytykuje populistyczny rząd za doprowadzenie kraju do ruiny, dzielenie społeczeństwa i naruszanie praw obywatelskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Wenezueli i Kolumbii apelują o zgodę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.