Biskupka z Niemiec spotkała się z papieżem. Jest wielką zwolenniczką wprowadzenia nowego święta
Papież Franciszek spotkał się 17 kwietnia z czołową przedstawicielką Kościołów ewangelicko-luterańskich w Niemczech. To spotkanie było dla mnie również wyrazem uznania dla dialogu ekumenicznego, powiedziała biskupka Kristina Kühnbaum-Schmidt, przewodnicząca Niemieckiego Komitetu Narodowego Światowej Federacji Luterańskiej (LWF), w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA w Rzymie.
Biskupka niemieckiego Schwerina wykorzystała krótką wymianę zdań na marginesie środowej audiencji generalnej na Placu św. Piotra, aby przekazać papieżowi pozdrowienia od luterańskich Kościołów członkowskich w Niemczech. Wyraziła również wdzięczność Franciszkowi za jego "ważne i ciągłe zaangażowanie na rzecz integralności stworzenia i sprawiedliwości klimatycznej".
Pomysł włączenia Święta Stworzenia do kalendarza liturgicznego wszystkich Kościołów chrześcijańskich
Podczas niedawnego spotkania ekumenicznego w Asyżu omawiano pomysł oficjalnego włączenia Święta Stworzenia do kalendarza liturgicznego wszystkich Kościołów chrześcijańskich. Bp Kühnbaum-Schmidt uważa tę propozycję jako "wspaniałą okazję do dalszego pogłębienia teologii i duchowości stworzenia" i dlatego poruszyła tę kwestię również w rozmowie z papieżem.
Głównym punktem wizyty luterańskiej biskupki w Watykanie były rozmowy z kard. Kurtem Kochem, przewodniczącym Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan. Jednym z omawianych tematów była zbliżająca się 500. rocznica Konfesji Augsburskiej w 2030 roku. Opublikowana w Augsburgu w 1530 roku Confessio Augustana jest jednym z najważniejszych luterańskich dokumentów wyznaniowych. Wśród innych tematów rozmowy bp Kühnbaum-Schmidt i kard. Kocha był m.in. obecny stan stosunków luterańsko-katolickich na szczeblu międzynarodowym.
Była to pierwsza wizyta biskupki Kühnbaum-Schmidt w Rzymie jako przewodniczącej Niemieckiego Komitetu Narodowego Światowej Federacji Luterańskiej, którą to funkcję sprawuje od grudnia ub. roku. Komitet skupia jedenaście niemieckich Kościołów członkowskich Światowej Federacji Luterańskiej (LWF).
Źródło: KAI / pk
Skomentuj artykuł