Franciszek o umiarkowaniu: Dzięki niemu doceniamy to, co w życiu liczy się najbardziej

Franciszek o umiarkowaniu: Dzięki niemu doceniamy to, co w życiu liczy się najbardziej
Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
KAI / pk

Umiarkowanie pozwala lepiej cieszyć się dobrami życia: przebywania razem przy stole, czułością pewnych przyjaźni, zaufaniem z osobami mądrymi, zachwytem nad pięknem stworzenia. Szczęście z umiarkowaniem to radość, która rozkwita w sercu tych, którzy rozpoznają i doceniają to, co w życiu liczy się najbardziej - przekonywał papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę poświęcił właśnie cnocie umiarkowania.

Ojciec Święty przypomniał, że etymologicznie umiarkowanie oznacza panowanie nad sobą, porządkowanie "gmatwaniny ludzkiego serca". Przytoczył definicję Katechizmu Kościoła Katolickiego, wskazującą, że "pozwala opanować dążenie do przyjemności i zapewnia równowagę w używaniu dóbr stworzonych". Ponadto "zapewnia panowanie woli nad popędami i utrzymuje pragnienia w granicach uczciwości. Osoba umiarkowana kieruje do dobra swoje pożądania zmysłowe, zachowuje zdrową dyskrecję i nie daje się uwieść... by iść za zachciankami swego serca" (n. 1809).

Franciszek o tym, dlaczego warto nad sobą panować

Franciszek podkreślił w tym kontekście znaczenie panowania nad mową i rozwagę w dążeniu do przyjemności, a także panowania nad porywczością. Jednocześnie zwrócił uwagę, że czasami trzeba zaprotestować, ale zawsze we właściwy sposób. "W niektórych przypadkach osobie umiarkowanej udaje się połączyć skrajności: potwierdza absolutne zasady, domaga się respektowania wartości nie podlegających negocjacjom, ale potrafi też zrozumieć osoby i okazywać im empatię" - powiedział papież. Zaznaczył, że umiarkowanie dobrze współgra z ewangelicznymi postawami takimi jak łagodność, dyskrecja, skrytość, cichość. - Osoba umiarkowana docenia szacunek innych, ale nie czyni go jedynym kryterium każdego działania i każdego słowa. Jest wrażliwa, potrafi płakać i nie wstydzi się tego, ale nie użala się nad sobą. Pokonana, powstaje ponownie; zwycięska potrafi powrócić do swojego ukrytego życia, jakie zawsze prowadziła. Nie szuka poklasku, ale wie, że potrzebuje innych - zaznaczył Ojciec Święty.

DEON.PL POLECA

Franciszek podkreślił, że umiarkowanie "pozwala lepiej cieszyć się dobrami życia: przebywania razem przy stole, czułością pewnych przyjaźni, zaufaniem z osobami mądrymi, zachwytem nad pięknem stworzenia. Szczęście z umiarkowaniem to radość, która rozkwita w sercu tych, którzy rozpoznają i doceniają to, co w życiu liczy się najbardziej" - wskazał papież.

Papież modli się za Ukrainę i Ziemię Świętą

Na zakończenie audiencji ogólnej Ojciec Święty zapewnił również o swej modlitwie za obszary ogarniętej wojną, Ukrainę, Ziemię Świętą, a zwłaszcza za jeńców, którzy nierzadko padają ofiarą tortur.

- W tej chwili nasza myśl, myśli nas wszystkich kierują się ku narodom znajdującym się w stanie wojny. Myślimy o Ziemi Świętej - Palestynie, Izraelu. Pomyślmy o Ukrainie, umęczonej Ukrainie. Pomyślmy o jeńcach wojennych. Niech Pan poruszy wolę, by uwolniono ich wszystkich. A mówiąc o jeńcach przychodzi na myśl sytuacja tych, którzy są torturowani. Torturowanie jeńców to coś niezwykle brutalnego, nieludzkiego. Pomyślmy o jakże wielu torturach naruszających godność osoby i bardzo wielu torturowanych. Niech Pan pomoże im wszystkim i wszystkim błogosławi - stwierdził Franciszek.

Papież do Polaków: Pielęgnujcie wewnętrzną wolność ducha

Franciszek skierował również specjalne przesłanie do obecnych na audiencji pielgrzymów z Polski:

- Bóg obdarował Wasz naród bogatą historią i kulturą, wielkimi Świętymi oraz piękną ziemią ojczystą. Dziękując za te dary, pielęgnujcie wewnętrzną wolność ducha, która potrafi z umiarkowaniem korzystać z dóbr duchowych i materialnych, z kultury i sztuki, oraz rezygnować z tego, co niszczy życie i godność osoby ludzkiej - powiedział papież.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Franciszek o umiarkowaniu: Dzięki niemu doceniamy to, co w życiu liczy się najbardziej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.