Blisko 34 tys. osób weźmie udział w beatyfikacji rodziny Ulmów

Blisko 34 tys. osób weźmie udział w beatyfikacji rodziny Ulmów
Rodzina Ulmów (Fot. episkopat.pl/flickr.com)
KAI/dm

Na uroczystościach beatyfikacyjnych rodziny Ulmów spodziewamy się ok. 34 tys. osób, w tym ok. 32 tys. wiernych, 80 biskupów, ok. 1 tys. księży, ok. 1500 członków chórów, orkiestr i diakonii muzycznej, oraz ok. 600 zaproszonych gości - powiedział PAP kanclerz kurii archidiecezji przemyskiej ks. Bartosz Rajnowski.

Msza św. beatyfikacyjna Rodziny Ulmów odbędzie się 10 września 2023 r. o godz. 10.00 na płycie boiska w Markowej. Liturgii będzie przewodniczył wysłannik papieża, kardynał Marcello Semeraro. Na zakończenie liturgii planowane jest połączenie z papieżem Franciszkiem, który odmówi modlitwę Anioł Pański i uczestnikom uroczystości udzieli apostolskiego błogosławieństwa.

DEON.PL POLECA
- Najważniejszym momentem obrzędu beatyfikacji będzie odczytanie przez delegata papieskiego, kard. Marcello Semeraro w języku łacińskim formuły beatyfikacyjnej. Następnie zostanie odsłonięty wizerunek nowych błogosławionych oraz wyruszy procesja z relikwiami Rodziny Ulmów, które zostaną umieszczone przy ołtarzu - powiedział PAP ks. Bartosz Rajnowski.

Relikwiarz rodziny Ulmów wniesie przyszły kustosz relikwii ks. prał. dr Roman Chowaniec, proboszcz parafii Markowa w asyście krewnych Rodziny Ulmów. Podczas wniesienia relikwii będzie po raz pierwszy śpiewana pieśń poświęcona Błogosławionym, a przy relikwiarzu złożone zostaną kwiaty i zapalona świeca - symbol pamięci.

- Relikwiarz ma 40 centymetrów wysokości i jest wykonany z patynowanego brązu. Przedstawia on drzewo - symbol życia, na którym umieszczono członków rodziny Ulmów, czyli Józefa, Wiktorię oraz ich dzieci. W tle widać dom rodzinny nowych błogosławionych, a całość wieńczy wieża kościoła parafialnego w Markowej - powiedział ks. Rajnowski. Przekazał, że zawiera on bardzo małe cząstki doczesnych szczątków każdego członka rodziny Ulmów, zarówno rodziców jak i dzieci.

Autorką relikwiarza jest Agnieszka Stopyra - Żugaj z Chodaczowa, absolwentka wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która wykonała wiele prac do świątyń w Polsce i za granicą.

Ks. Rajnowski zapowiedział, że przygotowano kilka takich relikwiarzy, jeden z nich zostanie przekazany papieżowi Franciszkowi, drugi będzie znajdował się w archikatedrze w Przemyślu, a trzeci od 24 września będzie peregrynował po polskich diecezjach. - W ten sposób wierni w całym kraju będą mogli oddać cześć nowym błogosławionym i modlić się przy ich relikwiach - dodał.

Przekazał, że przygotowano także główny relikwiarz w kształcie sarkofagu, wewnątrz którego znajdować się będą doczesne szczątki przyszłych błogosławionych. Zostanie on umieszczony w bocznym ołtarzu kościoła pw. św. Doroty w Markowej. Będzie można go zobaczyć i pomodlić się już po mszy beatyfikacyjnej.

Ks. Rajnowski wyjaśnił, że parafie mogą starać się o otrzymanie relikwii przyszłych błogosławionych pisząc na adres Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. - Od chwili ogłoszenia daty beatyfikacji wpłynęło już kilkadziesiąt próśb w tej sprawie, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Wszystkie będę rozpatrywane po beatyfikacji - zapowiedział kanclerz.

Przekazał, że w uroczystościach beatyfikacyjnych rodziny Ulmów spodziewanych jest ok. 34 tys. osób, w tym ok. 32 tys. wiernych, 80 biskupów, ok. 1 tys. księży, ok. 1500 członków chórów, orkiestr i diakonii muzycznej, oraz ok. 600 zaproszonych gości"

Zaznaczył, że w beatyfikacji wezmą także udział goście z zagranicy. - Zgłosiło się ok. 400 chętnych, w tym zarówno pojedyncze osoby, jaki i grupy ze Słowacji, Ukrainy, Litwy, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, a nawet z Bermudów - powiedział ks. Rajnowski. Dodał, że „w grupach, które zgłaszały diecezje mogą się także znaleźć osoby spoza naszego kraju”.

- Zaprosiliśmy także większą delegację Żydów. Ostatecznie w beatyfikacji weźmie udział kilkanaście osób w tym m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich - powiedział kanclerz przemyskiej kurii.

Wyjaśnił, że osoby, które chcą wziąć udział w beatyfikacji muszą posiadać kartę wstępu. Ci którzy ich nie mają, będą mogli zgłosić się w dniu beatyfikacji do punktu recepcyjnego, przy kościele parafialnym w Markowej, aby otrzymać kartę wstępu do wyznaczonego dla nich sektora. Miejsca w sektorach należy zajmować do godz. 8.00, później zostaną zamknięte.

Uroczystość będzie transmitowana przez wiele stacji telewizyjnych, radiowych i w Internecie.

Przed mszą beatyfikacyjną zaplanowane jest m.in. przedstawienie teatralne pt. „Powołani do miłości” poświęcone rodzinie Ulmów.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Blisko 34 tys. osób weźmie udział w beatyfikacji rodziny Ulmów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.