Blisko 34 tys. osób weźmie udział w beatyfikacji rodziny Ulmów
Na uroczystościach beatyfikacyjnych rodziny Ulmów spodziewamy się ok. 34 tys. osób, w tym ok. 32 tys. wiernych, 80 biskupów, ok. 1 tys. księży, ok. 1500 członków chórów, orkiestr i diakonii muzycznej, oraz ok. 600 zaproszonych gości - powiedział PAP kanclerz kurii archidiecezji przemyskiej ks. Bartosz Rajnowski.
Msza św. beatyfikacyjna Rodziny Ulmów odbędzie się 10 września 2023 r. o godz. 10.00 na płycie boiska w Markowej. Liturgii będzie przewodniczył wysłannik papieża, kardynał Marcello Semeraro. Na zakończenie liturgii planowane jest połączenie z papieżem Franciszkiem, który odmówi modlitwę Anioł Pański i uczestnikom uroczystości udzieli apostolskiego błogosławieństwa.
- Najważniejszym momentem obrzędu beatyfikacji będzie odczytanie przez delegata papieskiego, kard. Marcello Semeraro w języku łacińskim formuły beatyfikacyjnej. Następnie zostanie odsłonięty wizerunek nowych błogosławionych oraz wyruszy procesja z relikwiami Rodziny Ulmów, które zostaną umieszczone przy ołtarzu - powiedział PAP ks. Bartosz Rajnowski.
Relikwiarz rodziny Ulmów wniesie przyszły kustosz relikwii ks. prał. dr Roman Chowaniec, proboszcz parafii Markowa w asyście krewnych Rodziny Ulmów. Podczas wniesienia relikwii będzie po raz pierwszy śpiewana pieśń poświęcona Błogosławionym, a przy relikwiarzu złożone zostaną kwiaty i zapalona świeca - symbol pamięci.
- Relikwiarz ma 40 centymetrów wysokości i jest wykonany z patynowanego brązu. Przedstawia on drzewo - symbol życia, na którym umieszczono członków rodziny Ulmów, czyli Józefa, Wiktorię oraz ich dzieci. W tle widać dom rodzinny nowych błogosławionych, a całość wieńczy wieża kościoła parafialnego w Markowej - powiedział ks. Rajnowski. Przekazał, że zawiera on bardzo małe cząstki doczesnych szczątków każdego członka rodziny Ulmów, zarówno rodziców jak i dzieci.
Autorką relikwiarza jest Agnieszka Stopyra - Żugaj z Chodaczowa, absolwentka wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która wykonała wiele prac do świątyń w Polsce i za granicą.
Ks. Rajnowski zapowiedział, że przygotowano kilka takich relikwiarzy, jeden z nich zostanie przekazany papieżowi Franciszkowi, drugi będzie znajdował się w archikatedrze w Przemyślu, a trzeci od 24 września będzie peregrynował po polskich diecezjach. - W ten sposób wierni w całym kraju będą mogli oddać cześć nowym błogosławionym i modlić się przy ich relikwiach - dodał.
Przekazał, że przygotowano także główny relikwiarz w kształcie sarkofagu, wewnątrz którego znajdować się będą doczesne szczątki przyszłych błogosławionych. Zostanie on umieszczony w bocznym ołtarzu kościoła pw. św. Doroty w Markowej. Będzie można go zobaczyć i pomodlić się już po mszy beatyfikacyjnej.
Ks. Rajnowski wyjaśnił, że parafie mogą starać się o otrzymanie relikwii przyszłych błogosławionych pisząc na adres Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. - Od chwili ogłoszenia daty beatyfikacji wpłynęło już kilkadziesiąt próśb w tej sprawie, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Wszystkie będę rozpatrywane po beatyfikacji - zapowiedział kanclerz.
Przekazał, że w uroczystościach beatyfikacyjnych rodziny Ulmów spodziewanych jest ok. 34 tys. osób, w tym ok. 32 tys. wiernych, 80 biskupów, ok. 1 tys. księży, ok. 1500 członków chórów, orkiestr i diakonii muzycznej, oraz ok. 600 zaproszonych gości"
Zaznaczył, że w beatyfikacji wezmą także udział goście z zagranicy. - Zgłosiło się ok. 400 chętnych, w tym zarówno pojedyncze osoby, jaki i grupy ze Słowacji, Ukrainy, Litwy, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, a nawet z Bermudów - powiedział ks. Rajnowski. Dodał, że „w grupach, które zgłaszały diecezje mogą się także znaleźć osoby spoza naszego kraju”.
- Zaprosiliśmy także większą delegację Żydów. Ostatecznie w beatyfikacji weźmie udział kilkanaście osób w tym m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich - powiedział kanclerz przemyskiej kurii.
Wyjaśnił, że osoby, które chcą wziąć udział w beatyfikacji muszą posiadać kartę wstępu. Ci którzy ich nie mają, będą mogli zgłosić się w dniu beatyfikacji do punktu recepcyjnego, przy kościele parafialnym w Markowej, aby otrzymać kartę wstępu do wyznaczonego dla nich sektora. Miejsca w sektorach należy zajmować do godz. 8.00, później zostaną zamknięte.
Uroczystość będzie transmitowana przez wiele stacji telewizyjnych, radiowych i w Internecie.
Przed mszą beatyfikacyjną zaplanowane jest m.in. przedstawienie teatralne pt. „Powołani do miłości” poświęcone rodzinie Ulmów.
KAI/dm
Skomentuj artykuł