Powstała pieśń z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów

Powstała pieśń z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów
Rodzina Ulmów (fot. episkopat.pl / flickr.com)
KAI / tk

"Błogosławiona Rodzino Ulmów" to pieśń przygotowana specjalnie na uroczystość beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września w Markowej w archidiecezji przemyskiej. Muzykę skomponował ks. dr hab. Mieczysław Gniady - dyrygent Archidiecezjalnego Chóru "Magnificat" z Przemyśla, a słowa napisała chórzystka Monika Maziarz. Oprawę muzyczną wydarzenia uświetni ponad 700-osobowy chór i 550-osobowa orkiestra.

- W pierwszej chwili odmówiłam, bo choć na co dzień piszę różne artykuły i relacje, nigdy wcześniej nie ułożyłam słów do żadnej pieśni i zwyczajnie bałam się, że nie podołam. Kiedy jednak skończyliśmy rozmawiać, poczułam nagłe ożywienie i w ciągu niespełna dwóch godzin napisałam cały tekst. Było w tym coś niezwykłego, bo on po prostu ze mnie wypłynął – opowiada Monika Maziarz.

DEON.PL POLECA
Autorka tekstu wspomina, że propozycję napisania słów do pieśni dostała z końcem grudnia ubiegłego roku, gdy stało się pewne, że do beatyfikacji Rodziny Ulmów na pewno dojdzie. - Zadzwonił do mnie ks. prof. Mieczysław Gniady, dyrygent Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat” z Przemyśla, w którym śpiewam od ponad 20 lat. Zapytał, czy nie napisałabym tekstu pieśni beatyfikacyjnej, wiedząc o moim wykształceniu polonistycznym – mówi pani Monika.

Muzykę do słów M. Maziarz skomponował ks. Mieczysław Gniady, a opracowania utworu na orkiestrę dętą podjął się kapelmistrz Andrzej Osmyk.

Jak mówi Monika Maziarz, próby związane z oprawą muzyczną beatyfikacji odbywają się w kilku miejscach archidiecezji przemyskiej. - Udział w niej weźmie 725-osobowy chór, który tworzyć będą członkowie 28 chórów i 3 scholi z terenu archidiecezji przemyskiej, w tym jeden chór z Biecza w Małopolsce oraz 556-osobowa orkiestra złożona z muzyków z 23 orkiestr – opisuje chórzystka.

W sumie wraz z 28 dyrygentami i 23 kapelmistrzami w całość zaangażowane będą 1332 osoby. Za przygotowanie muzyczne uroczystości oraz dobór repertuaru odpowiada i dyrygentem jest ks. Mieczysław Gniady. Opracował on też muzycznie część utworów, które będą wykonywane w czasie beatyfikacji.

W czasie okupacji Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży i sześcioro dzieci.

17 września 2022 roku papież Franciszek potwierdził dekret o męczeństwie czcigodnych Sług Bożych, umożliwiając tym samym ich beatyfikację, która odbędzie się 10 września w Markowej. Będzie to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstała pieśń z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.