Akcja Katolicka przejęła opiekę nad byłym grobem rodziny Ulmów

Akcja Katolicka przejęła opiekę nad byłym grobem rodziny Ulmów
Na zdjęciu: Józef Ulma (fot. ze zbiorów rodziny), za: ulmowie.pl/fotografie
KAI / jk

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Markowej przejął oficjalnie opiekę nad byłym grobem wojennym Rodziny Ulmów. Uroczystość odbyła się 1 lipca na miejscowym cmentarzu i wpisała się w „Noc i Dzień Otwartych Drzwi” w Markowej, które odbywają się 1 i 2 lipca. W uroczystości wzięli udział również krewni Ulmów. Odtworzony nagrobek powstał dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej.

Nowy nagrobek poświęcił metropolita przemyski abp Adam Szal. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że starania o beatyfikację Rodziny Ulmów, zwłaszcza po wyodrębnieniu ich procesu w 2017 r., cieszyły się wsparciem wielu osób i instytucji. Szczególnie podziękował za udzieloną pomoc IPN-owi, który odpowiadał za wybudowanie nowego nagrobka. Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma, a zarazem krewny Wiktorii Ulmy, zaznaczył, że życzeniem jego oraz rodziny było, aby odtworzony nagrobek powstał w takim samym kształcie jak dotychczasowy. Ze starych elementów udało się zachować rzeźby głowy Chrystusa w koronie cierniowej oraz płomienia i tabliczki. Pozostałe części są zupełnie nowe, jednak wyglądem nie różnią się od dotychczasowych.

W swoim przemówieniu dr Szpytma przypomniał historię pochówku Rodziny Ulmów. Zaraz po zbrodni ciała zostały wrzucone do dołu wykopanego obok ich domu. Kilka dni później pięciu mężczyzn – krewnych i przyjaciół rodziny – odkopało zwłoki i umieściło je w skrzyniach. Czyn ten był zagrożony surowymi karami. Dopiero 11 stycznia 1945 r., gdy już okupacja niemiecka na tym terenie się zakończyła, ponownie dokonano ekshumacji szczątków i saniami przewieziono je na cmentarz. W 1963 r. postawiono nagrobek, który stał aż do ekshumacji, która miała miejsce 30 marca br. Przez ten czas opiekowała się nim rodzina.

Odtworzony nagrobek będzie teraz pomnikiem, do którego będą mogli przybywać pielgrzymi i turyści, aby oddać hołd Rodzinie Ulmów. Natomiast ich szczątki po zakończeniu ekshumacji i wydzieleniu relikwii zostały złożone w specjalnie przygotowanym i stosownym miejscu, gdzie pozostaną do beatyfikacji. Wówczas zostaną złożone w kościele w Markowej.

DEON.PL POLECA


Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku. W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. 17 grudnia 2022 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny. Ich beatyfikacja odbędzie się 10 września br. w Markowej i będzie pierwszym w historii przypadkiem, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

„O Matko Nieustającej Pomocy, z największą ufnością przychodzę dzisiaj przed Twój święty obraz, aby błagać o pomoc Twoją…”

To pierwsze słowa modlitwy rzymskiej, którą odmawiają ludzie na całym świecie, zwracając się do Maryi gotowej zawsze...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Akcja Katolicka przejęła opiekę nad byłym grobem rodziny Ulmów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.