Błogosławiony biskup od powołań. "Jedna paląca się świeca może zapalić milion innych"

Błogosławiony biskup od powołań. "Jedna paląca się świeca może zapalić milion innych"
Bp Michał Kozal. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
KAI / mł

Był biskupem, formatorem przyszłych księży, męczennikiem z Dachau. Pracował w bydgoskim seminarium jako ojciec duchowny, a poźniej został jego rektorem. - Bp  Michał Kozal to patron, który doskonale znał się na formacji seminaryjnej i wiedział jak ważne są odpowiedzialne i solidne powołania kapłańskie - mówił ks. Paweł Białczyk.

Prefekt Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu wygłosił wykład o bł. Michale Kozalu w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej w ramach cyklu spotkań o błogosławionym biskupie, który jest jednym z patronów diecezji bydgoskiej.

Formacja przyszłych księży: przykład życia, nie słowa

– Każdy wychowawca, a zwłaszcza ten seminaryjny, zdaje sobie sprawę, że formowanie podopiecznych nie dokonuje się wyłącznie przez słowo, ale przede wszystkim przez osobisty przykład życia - mówił ks. Białczyk. Jak przypominał, ks. Michał Kozal był w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Gnieźnie najpierw ojcem duchownym (1927-1929), a następnie rektorem (1929-1939). W tym czasie wygłosił do alumnów mnóstwo konferencji ascetycznych, wykładów, egzort i okolicznościowych instrukcji.

– W jego naukach formacyjnych można dostrzec niezwykłą głębię. Jednak wychowawca seminaryjny przemawia przede wszystkim swoją osobowością. Wśród kleryków utarło się przekonanie, że swoje konferencje przygotowuje na klęczkach w kaplicy. O jego autentycznej, spójnej z nauczaniem postawie świadczy męczeńska śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau – mówił, podkreślając, że biskup był postrzegany jako wymagający i rozmodlony.

DEON.PL POLECA

"Milion zgaszonych świec nie zapali ani jednej”

Jak stwierdził ks. Białczyk, diecezja bydgoska cieszy się szczególnym wstawiennictwem błogosławionego biskupa.

– Posiadamy patrona, który doskonale znał się na formacji seminaryjnej i wiedział jak ważne są nie tylko liczne, ale nade wszystko odpowiedzialne i solidne powołania kapłańskie. „Jedna paląca się świeca może zapalić milion innych, ale milion zgaszonych nie zapali ani jednej” - mówił.

Biskup Michał Kozal urodził się 25 września 1893 roku w Nowym Folwarku k. Krotoszyna. Na kapłana został wyświęcony w 1918 roku. Pracował m.in. jako prefekt w gimnazjum w Bydgoszczy, a później jako rektor seminarium w Gnieźnie. Ksiądz Kozal został wyświęcony na biskupa sufragana diecezji włocławskiej 13 sierpnia 1939 roku. Czas wojny i okupacji sprawił, że zginął jako męczennik w obozie koncentracyjnym w Dachau. Zabito go 26 stycznia 1943 roku, podając w obozowym baraku śmiercionośny zastrzyk. Beatyfikował go Jan Pawel II 14 czerwca 1987 roku w Warszawie. 

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Umerle

Święty Paweł pisał, że uczeń Chrystusa jest glinianym naczyniem (por. 2 Kor 4,7), którego wyjątkowość kryje się w tym, co ono w sobie zawiera. W przypadku sakramentu święceń skarbem, który jest zdeponowany w sercu każdego...

Skomentuj artykuł

Błogosławiony biskup od powołań. "Jedna paląca się świeca może zapalić milion innych"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.