"Bóg nie jest mężczyzną". Katolickie szkoły dla dziewcząt będą mówić o Bogu inaczej niż dotychczas

"Bóg nie jest mężczyzną". Katolickie szkoły dla dziewcząt będą mówić o Bogu inaczej niż dotychczas
(fot. Deposit photos)

Jak informuje australijski portal Courier Mail, w niektórych katolickich szkołach dla dziewcząt w Brisbane (Australia) nie będzie się mówić o Bogu jako o "Nim" lub jako o "Niej".

"Wierzymy, że Bóg nie ma ani płci męskiej, ani żeńskiej, dlatego chcemy używać neutralnych płciowo terminów w naszych modlitwach" - mówi rzecznik Stuartholme School w Brisbane.

"Nasza wspólnota pogłębia w ten sposób rozumienie tego, kim Bóg jest dla ludzi, jak Bóg objawia swą Boskość przez stworzenie, jak również [pogłębia rozumienie] relacji z innymi oraz osoby Jezusa" - dodał rzecznik Stuartholme School w wypowiedzi dla Courier Mail.

Ogromny błąd w naszym myśleniu o Bogu <<

DEON.PL POLECA

Loreto College w dzielnicy Brisbane, Coorparoo, rezygnuje natomiast z używania terminu "Pan" (ang. Lord), gdyż - jak stwierdziła dyrektorka szkoły, Kim Wickham - "szkoła chce używać bardziej włączającego języka".

Jak dodała, uczennice Loreto College używają modlitw napisanych specjalnie dla szkoły, w których nie ma odniesień do Boga jako mężczyzny lub kobiety.

"Choć oczywiście są właściwe okazje, by używać języka z odniesieniem do płci, na przykład gdy korzystamy z Biblii" - powiedziała Wickham.

Wśród innych szkół w Brisbane, które używają neutralnych płciowo terminów są również szkoły dla chłopców, np. St. Joseph College.

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi wprost, że "Bóg przekracza ludzkie rozróżnienie płci. Nie jest ani mężczyzną, ani kobietą, jest Bogiem. Przekracza także ludzkie ojcostwo i macierzyństwo" (KKK 239).

Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl i inicjatywy Rethinking Refugees. Członek wspólnoty Hanna działającej na rzecz wykluczonych

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

Historia wielkiego przemilczenia

W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory....

Skomentuj artykuł

"Bóg nie jest mężczyzną". Katolickie szkoły dla dziewcząt będą mówić o Bogu inaczej niż dotychczas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.