Bp Szlachetka: Kościół w Polsce musi odpowiedzieć na potrzeby duszpasterskie kobiet

Bp Szlachetka: Kościół w Polsce musi odpowiedzieć na potrzeby duszpasterskie kobiet
(fot. Dimitri Conejo Sanz / cathopic.com)
KAI / ms

Na konieczność odpowiedzi Kościoła w Polsce na przemiany społeczne dotykające świat kobiet zwrócił uwagę podczas obradującego w Wałbrzychu 383. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Szlachetka.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet zaznajomił księży biskupów z postulatami, uwagami, spostrzeżeniami, które przedłożyła Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet. Jest to organ powołany w 2013 roku przez Konferencję Episkopatu Polski, który wspomaga biskupa-delegata KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet.

W wypowiedzi dla KAI bp Szlachetka dodał, że zostały również przedstawione wartościowe inicjatywy duszpasterskie wysunięte przez same kobiety, które są realizowane w niektórych diecezjach. Zaznaczył, że obserwujemy poważny wpływ zmian cywilizacyjnych. Widzialnym tego przejawem jest fakt, że według badań przeprowadzonych przez GUS cztery lata temu - ponad 3 miliony kobiet żyje samotnie - są to tzw. singielki. Wiele z nich wybiera taki stan życia.

Delegat KEP ds. duszpasterstwa kobiet dostrzega też poważny wpływ ideologii, jak np. gender czy nowych tendencji zmierzających do przebudowania mentalności kobiety. Podkreślił, że zjawiska te stanowią nowe wyzwania dla duszpasterstwa, aby dotrzeć z przekazem ewangelicznym do kobiet znajdujących się w różnych sytuacjach życiowych.

DEON.PL POLECA

Bp Szlachetka przypomniał, że istnieją różne programy organizowane przez środowiska kobiece. Wymienił bardzo ciekawy program przygotowany przez dwie panie: Ewelinę Chełstowską i Emilię Szotę "Być kobietą urzekającą". Gromadzi on około 50 tys. kobiet, w wieku od 25 do 50 lat. Korzystają one w znacznej mierze z mediów społecznościowych i kobiety organizują się, komunikują, wymieniają swoje doświadczenia, dzielą się swoimi problemami. Organizowane są cykliczne spotkania w różnych miastach. Ruch ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem kobiet, także niewierzących - podkreślił Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Inną inicjatywą są spotkania młodych matek w Warszawie, odbywające się w godzinach przedpołudniowych, gdy dysponują one wolnym czasem. Takich programów jest więcej - a ich wartość polega na tym, że ich inicjatorkami są same kobiety - powiedział KAI bp Wiesław Szlachetka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Szlachetka: Kościół w Polsce musi odpowiedzieć na potrzeby duszpasterskie kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.