Rewolucja w świecie piłki nożnej? Australijskie piłkarki będą zarabiać jak mężczyźni

Rewolucja w świecie piłki nożnej? Australijskie piłkarki będą zarabiać jak mężczyźni
(fot. IQRemix from Canada [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)])
PAP / kw

Piłkarki w Australii będą otrzymywać średnie wynagrodzenie identyczne jak mężczyźni. Wiadomość zapewne wpłynie na ich grę w rozpoczętych się w piątek we Francji mistrzostwach świata.

Walka o podniesienie wynagrodzenia zakończyła się sukcesem i zgodnie z nową umową zbiorową, ogłoszoną w dniu otwarcia mundialu, roczne wynagrodzenie podstawowe zawodniczek występujących w rozgrywkach Australian Ladies Championship zostało zwiększone o 33 proc. i wynosić będzie 16 344 dolarów australijskich (10 100 euro).

Australijski Związek Piłki Nożnej (FFA) z zadowoleniem przyjął porozumienie, gdyż odpowiada ono idei równości płci i zasadzie - takie samo wynagrodzenie podstawowe za tę samą pracę.

"Oznacza to, że zawodniczki Westfield W-League i zawodnicy Hyundai A-League otrzymają taką samą minimalną stawkę godzinową" - powiedział działacz FFA Greg O'Rourke.

DEON.PL POLECA

W-League, której rozgrywki trwają od listopada do lutego, staje się coraz bardziej popularna i istnieje szansa, że warunki finansowe dla kobiet będą poprawiać się jeszcze bardziej. Australia zamierza ubiegać się o organizację mistrzostw świata w 2023 roku.

Reprezentacja tego kraju w MŚ 2019 we Francji występuje w grupie C, razem z Włochami, Brazylią i Jamajką.

Pula nagród przewidziana dla 24 drużyn wynosi 30 mln dolarów, a więc dwa razy więcej niż w poprzednich rozegranych w Kanadzie w 2015 roku. W ubiegłorocznym mundialu mężczyzn w Rosji wyniosła 400 mln USD.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rewolucja w świecie piłki nożnej? Australijskie piłkarki będą zarabiać jak mężczyźni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.