Bp Balcerek do kapłanów: bądźcie znakiem sprzeciwu

Bp Balcerek do kapłanów: bądźcie znakiem sprzeciwu
(fot. Kapsuglan [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)])
1 rok temu
KAI / kk

Wierność Chrystusowi, który jest Prawdą, musi kosztować, On sam jest znakiem sprzeciwu. Znakiem sprzeciwu wobec ducha tego świata są ci, którzy Mu wiernie służą, którzy głoszą prawdę – powiedział do młodych kapłanów bp Grzegorz Balcerek.

Spotkanie z młodszymi – do sześciu lat kapłaństwa – wikariuszami odbyło się w gmachu Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. Księża archidiecezji poznańskiej regularnie kilka razy w roku uczestniczą w naukach w ramach formacji ascetyczno-pastoralnej.

Poznański biskup pomocniczy zastanawiał się, dlaczego wg badań na temat atrakcyjności zawodów przeprowadzonych przez CBOS wśród ludzi młodych, kapłani znaleźli się niemal na ostatnim miejscu, a gorzej byli oceniani tylko posłowie na Sejm i działacze partii politycznych.

„Jeśli by to wynikało z naszych grzechów, zwłaszcza ze zgorszenia, to jest się czym martwić. Niech Maryja, Matka Boża broni nas, byśmy nigdy nie stali się przyczyną zgorszenia! Módlmy się o to codziennie, z wielką pokorą” – mówił bp Balcerek.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zachęcał, by kapłani głosili jednoznaczną naukę i nie „rozmiękczali” prawdy, przestrzegał też przed popełnianiem najcięższych grzechów pedofilii czy grzechów homoseksualnych. Przypomniał jedną z myśli św. Jana Pawła II, iż kapłan, chcąc innych dobrze spowiadać, sam powinien często i dobrze się spowiadać.

„Kochani bracia, dobrego i mądrego wyboru dokonaliśmy idąc za głosem powołania, przyjmując święcenia kapłańskie. Nie ma szlachetniejszego zajęcia na ziemi jak służba kapłańska. Nikt nie daje innym większej miłości, jak kapłan dając ludziom Chrystusa, głosząc Jego słowa, prowadząc do Boga” – podkreślił bp Balcerek.

Młodzi księża podczas spotkania formacyjnego wysłuchali też konferencji o celebracji Eucharystii wygłoszonej przez ks. dr. Jana O’Doghertyego z prałatury Opus Dei.

Program stałej formacji kapłanów w archidiecezji poznańskiej przewiduje kilka razy w roku spotkania w grupach dla neoprezbiterów, wikariuszy młodszych, wikariuszy starszych, proboszczów, pracowników instytucji centralnych i księży seniorów.

W Kicinie k/Poznania działa też tzw. „przystań dla kapłanów”, która zgodnie z „Dyrektorium o posłudze i życiu prezbiterów” zapewnia księżom przez cały rok miejsce do uczestnictwa w modlitewnym dniu skupienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Balcerek do kapłanów: bądźcie znakiem sprzeciwu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.