Bp Czaja: trzeba czerpać z Bożego Ducha i owocować, by być bardziej Chrystusowym

Bp Czaja: trzeba czerpać z Bożego Ducha i owocować, by być bardziej Chrystusowym
fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl
KAI / ml

„Trzeba czerpać z Bożego Ducha i owocować, by być bardziej Chrystusowym, by Nim promieniować, upodabniać się do Niego. Musimy być żyzną ziemią – to nasze zadanie” – mówił bp Andrzej Czaja podczas Mszy św. w poznańskim kościele pw. św. Rocha, inaugurującej Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie, poświęcone tajemnicy Kościoła, pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

„Sprawy Kościoła to sprawy Ducha Świętego. Wiara to coś, co jest niewidzialne – w sensie duchowym, ale widzialne w strukturach i w instytucji. Chcemy, by wiara była pogłębiana, by była punktem odniesienia w życiu i bardziej zrozumiała dzięki programowi duszpasterskiemu” – powiedział metropolita poznański.

W homilii przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP nawiązał do tożsamości eklezjalnej. Przekonywał, że w sytuacji nie tylko zewnętrznego nastawania na Kościół, ale i kryzysu wewnątrz Kościoła, trzeba sobie uświadomić, co znaczy być w Kościele.

Ordynariusz opolski nawiązał do definicji potrójnego węzła, uformowanej przez włoskiego jezuitę i kardynała św. Roberta Bellarmina, żyjący na przełomie XVI i XVII w., którego wspomnienie obchodzone jest w Kościele 17 września.

„Święty Robert Bellarmin przekonywał, że ci, którzy mają Ducha Chrystusowego, są złączeni więzami wiary apostolskiej, wiązami sakramentów i wiązami zwierzchnika, czyli trwają w jedności z papieżem” – mówił bp Czaja.

Wskazując na współczesną sytuację Kościoła, stwierdził, że dziś zacierają się, a nawet pękają więzy, o których wspominał św. Robert Bellarmin.

„W przyjmowaniu i wyznawaniu wiary apostolskiej jest wiele pęknięć, wielu, nawet tzw. ludzi Kościoła nie do końca zna wiarę apostolską, jeszcze gorzej jest z jej akceptacją. Obserwujemy dużą wybiórczość, a nawet relatywizm, wysoki jest poziom lekceważenia sakramentów św., coraz mniej osób korzysta z sakramentu pokuty, a młodzi ludzie z sakramentu małżeństwa z góry rezygnują. Podobnie jest z akceptacją nauczania papieża Franciszka” – zauważył bp Czaja.

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP zwrócił uwagę, że św. Robert Bellarmin wskazał na źródło, do którego należy powrócić, by trwała jedność Kościoła.

„Trzeba powrócić do tego, który jest nowym Adamem, tworzyć – jak mówił bł. kard. Wyszyński, „nowych ludzi plemię”, z której płyną wiara, nadziej i miłość” – stwierdził bp Czaja.

Zaznaczył, że będziemy na drodze synodalnej Kościoła, gdy będziemy dbali o więzy wiary, sakramentów i jedności z papieżem i będziemy czerpać z „niewyczerpalnego źródła”.

„Jeśli nie będzie zdrowej tożsamości eklezjalnej, żadne programy duszpasterskie nam nie pomogą” – powiedział.

Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie odbyło się pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Po raz pierwszy Komisja Duszpasterstwa KEP zaproponowała program jednoroczny.

Organizatorem Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego jest Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej.

Forum duszpasterskie w stolicy Wielkopolski odbyło się po raz czternasty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner

Najnowsze wydanie zostało wzbogacone o nieznane dotąd teksty ks. Tischnera. Można się z nich na przykład dowiedzieć, że Arystoteles, chorując na żółtaczkę, napisał XII księgę Metafizyki. Księga zaginęła, ale odnalazła się na strychu w Rogoźniku....

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Czaja: trzeba czerpać z Bożego Ducha i owocować, by być bardziej Chrystusowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.