Bp Dajczak: musimy wszystko zaczynać od nowa. Trwają rekolekcje przed ingresem abpa Rysia

Bp Dajczak: musimy wszystko zaczynać od nowa. Trwają rekolekcje przed ingresem abpa Rysia
(fot. Maskacjusz / youtube.com)
KAI / ml

W drugim dniu rekolekcji przygotowujących do ingresu arcybiskupa łódzkiego, księża diecezjalni i zakonni, posługujący na terenie archidiecezji, wraz z księżmi biskupami uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym. Liturgii słowa, połączonej z konferencją ascetyczną, przewodniczył ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak.

Wskazując na kapłaństwo, w którym duchowni uczestniczą na mocy świeceń kaznodzieja stwierdził: "Kochani bracia, wielu nie umie z tą miłością wytrwać. Szatan jest perfidny. Grzech, tyleż samo. Wystarczy, że wspomnimy św. Piotra i jego wejście na dziedziniec arcykapłana. Przecież chciał iść za Jezusem. Przecież nie szedł tam, żeby zawieść, aby się upodlić, aby się tam zaprzeć. Perfidność grzechu. Jak się tego nie uwzględni, to się igra z wiarą".

Mówiąc o nawróceniu, tj. porzuceniu grzechu, wskazał na to, że: "Musi się we mnie wszystko zacząć od nowa! Od początku, jeszcze raz! To jest istotne. Wtedy ta moja przyjaźń z Jezusem, jak u Pawła i Barnaby, ma możliwość przerodzić się w przyjaźń do innych. To bardzo ważne! Bardzo! To nazywa się doświadczeniem osobistego spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem".

W końcowej części konferencji ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski zachęcił kapłanów uczestniczących w spotkaniu rekolekcyjnym, aby: "w chwili, kiedy pośród Kościoła Łódzkiego staje nowy Pasterz, każdy z nas w sposób niepowtarzalny, ale także wszyscy razem powinniśmy przejść tę drogę w głąb serca, by potem zdecydowanie mieć prawo do tego, aby jednemu, drugiemu i setnemu człowiekowi spojrzeć w oczy i w pełnej prawdzie powiedzieć: Jezus to Ten, który uczynił mnie szczęśliwym. To moja Miłość".

Uczestnicy rekolekcji wzięli udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, a także w spowiedzi indywidualnej, którą rozpoczął sam arcybiskup Grzegorz przy stopniach ołtarza katedralnego.

DEON.PL POLECA

Po nabożeństwie ksiądz arcybiskup zaprosił wszystkich na braterskie spotkanie do domu biskupiego: "To spotkanie przy kolacji jest okazją, aby wymienić kilka zdań. Przedstawić się i posłuchać. Bardzo się cieszę, że księża odpowiedzieli na moje zaproszenie. Biskup bez prezbiterium nic nie znaczy! Piotr stanął razem z jedenastoma. Piotr nie może stać sam. Wszystko co będzie mówił, potem będzie tylko teoretyczne jeśli będzie stał sam".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Dajczak: musimy wszystko zaczynać od nowa. Trwają rekolekcje przed ingresem abpa Rysia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.