Bp Dajczak: Prymas Wyszyński był człowiekiem wolnym nawet w świecie komunizmu

Bp Dajczak: Prymas Wyszyński był człowiekiem wolnym nawet w świecie komunizmu
fot. Instytut Prymasowski / episkopat.pl
KAI / tk

Bp Edward Dajczak podczas rekolekcji przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego powiedział, że Prymas Tysiąclecia uczy nas, jak kochać mimo że żył w zupełnie innej rzeczywistości. W świecie komunistycznej ideologii miał odwagę przypominać o wolności każdego człowieka – powiedział bp Dajczak.

Bp Dajczak przypomniał, że najważniejsze lata życia i działalności Prymasa przypadły na czas komunizmu. – To czas, którego wielu młodych ani nie pamięta, ani nie rozumie – stwierdził. Mimo tego, że jesteśmy zanurzeni w kontrastującej rzeczywistości to Kardynał może być dla nas wzorem i pokazywać nam jak żyć we współczesnym świecie. To niewątpliwie niezwykła postać, która, jak każdy święty, ma nam wiele do przekazania.

DEON.PL POLECABp Dajczak o kard. Wyszyńskim

Kard. Wyszyński był człowiekiem wolności. W świecie komunistycznej ideologii miał odwagę przypominać o wolności każdego człowieka. Sam także był wewnętrznie wolny, czego wyrazem były słowa, które skierował do tych, którzy go uwięzili: "Nie zmusicie mnie do nienawiści".

Uczestnicy rekolekcji mieli także okazję wysłuchać świadectwa dr Mileny Kindziuk, wykładowcy akademickiego, dziennikarki i publicystki, autorki biografii Prymasa. Wśród wielu cech kardynała Wyszyńskiego zwróciła ona uwaga na poczucie humoru Prymasa i zaufanie do Boga, jakim kierował się w życiu. Podkreśliła także, że był on wolny od nienawiści. – Po śmierci Bolesława Bieruta odprawił za niego Mszę św. i modlił się za niego do końca życia – mówiła dziennikarka.

Ogólnopolskie rekolekcje online przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego, które potrwają do 9 września, to inicjatywa społeczności akademickiej KUL. Kardynał Wyszyński był absolwentem, wykładowcą, jako biskup lubelski Wielkim Kanclerzem KUL, a w okresie PRL obrońcą niezależności uniwersytetu.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Zając

Człowiek, który został Prymasem Tysiąclecia

Czy można spotkać Prymasa z czasów, gdy był jeszcze zwykłym księdzem, uczniem, dzieckiem? Co łączyło go z Janem Pawłem II, a co z Bolesławem Bierutem? Wspomnienia, luźne myśli, zapamiętane przez...

Skomentuj artykuł

Bp Dajczak: Prymas Wyszyński był człowiekiem wolnym nawet w świecie komunizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.