Bp Edward Dajczak: Wielkanoc to nie jest święto wspomnień

Bp Edward Dajczak: Wielkanoc to nie jest święto wspomnień
(fot. youtube.com)
KAI / ml

Nie chodzi o to, aby się zająć grobem w Jerozolimie. Żeby tylko wspominać tamte chwile. Chodzi o coś zupełnie innego - podkreślił bp Edward Dajczak podczas Wigilii Paschalnej w koszalińskiej parafii pw. św. Wojciecha.

- W czasie Wielkanocy chodzi o to, co się dzieje z naszym życiem. To nie jest święto wspomnień, to jest moment zbawienia, który dokonuje się teraz. To jest przestrzeń naszej wiary. Mamy z tej chrzcielnicy zaczerpnąć jeszcze raz coś bardzo istotnego - mówił hierarcha do zgromadzonych wiernych.

Biskup Dajczak nawiązał do spotkań z młodzieżą których doświadczył podczas Wielkopostnych Czuwań Młodych zorganizowanych na terenie całej diecezji. Pytał ich o chrzest. Prawie wszyscy mówili o tym sakramencie w czasie przeszłym. Czasem znali datę chrztu, kościół, w którym się to wydarzyło.

- Chrzest nigdy nie jest rzeczywistością, która była. Nigdy nie jest tylko wydarzeniem z przeszłości. W przeszłości był początek. Wtedy drogi zmartwychwstałego Jezusa skrzyżowały się z moimi. Bóg w swym darze łaski wprowadził nas w ścisłą więź ze zmartwychwstałym. Moje życie nabrało nowej perspektywy, nieznanej ludzkości do tej pory. Odsłoniła się historia mojej wędrówki z Jezusem zmartwychwstałym na wieki - mówił bp Dajczak.

Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej mówił o ludziach ochrzczonych, będących u komunii, czasem też po ślubie kościelnym, dla których Wielkanoc skończy się przy stole. Ale tym w domu.

- Oni z pielgrzymów, którzy wiedzą dokąd idą i w jakim celu, stają się włóczęgami. Od wydarzenia, do wydarzenia, od chwili do chwili. Młodsze pokolenie uzupełnia to jeszcze jakimiś używkami, aby wzmocnić chwilę. Jest dzisiaj. Nic więcej. Nie ma wczoraj, nie ma jutra, nie ma sensu, nie ma drogi - powiedział hierarcha.

Bp Dajczak zauważył, że uczniowie Jezusa od wieków idą po tych samych drogach świata. Dotykają ich te same problemy. Trzymając się ręki Jezusa i patrząc oczami wiary widzą jednak w zupełnie inny sposób. Hierarcha nazwał to widzeniem błogosławionym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Edward Dajczak: Wielkanoc to nie jest święto wspomnień
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.