Bp Feige w Poznaniu: Polacy i Niemcy powinni razem działać na rzecz Europy

Bp Feige w Poznaniu: Polacy i Niemcy powinni razem działać na rzecz Europy
(fot. www.flickr.com/www_ekd_de)
KAI / ms

Pojednanie polsko-niemieckie jest drogą na prawdziwie "europejską skalę". Stanowimy "wspólnotę losów" w samym sercu Europy, a kapitał pojednania i więzi trzeba chronić, umacniać i pomnażać dla dobra naszych Ojczyzn - mówił w Poznaniu bp Gerhard Feige. Biskup Magdeburga przewodniczył dziś uroczystościom patronalnym poznańskiej katedry.

Gościa z Niemiec powitał abp Stanisław Gądecki. "Razem prośmy Boga o to, aby mieszkańcy Poznania, ciesząc się pomyślnością i pokojem, zawsze dochowywali wierności tej samej Ewangelii, za którą święci apostołowie oddali swoje życie" - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Nawiązując do jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego bp Feige przypomniał, że od samego początku między Poznaniem a Magdeburgiem musiały istnieć dobre relacje, skoro przy akcie ustanowienia ówczesnego arcybiskupstwa magdeburskiego 25 grudnia 968 roku obecny był biskup Jordan, pierwszy biskup w Polsce. Z zachowanych dokumentów wynika też, że w średniowieczu diecezja poznańska nabywała w Magdeburgu wosk na świece i kadzidło.

"Na takim tle jeszcze wyraźniej rysuje się tragizm tego, do czego doszło w minionym stuleciu" - podkreślił bp Feige. Hierarcha przypomniał wysiłek polskich i niemieckich biskupów w budowaniu pojednania między narodami po tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.

Podejmując refleksję nad istotą Kościoła bp Feige stwierdził, że skoro ma on być znakiem obecności królestwa Bożego w świecie, nie możemy skupiać się wyłącznie na sobie.

"W końcu Kościół to nie piec, który sam siebie grzeje - jak się kiedyś wyraził Karl Rahner. Kościół jest dla ludzi i dlatego ma służyć człowiekowi, troszczyć się o jego całościowe zbawienie, o zbawienie duszy i ciała, o życie doczesne i wieczne" - mówił biskup magdeburski.

Zdaniem niemieckiego biskupa w chrześcijańskiej tradycji tkwi potencjał, który ma ogromne znaczenie dla przyszłości Europy. "Ze względu na swoje korzenie i ideały jest ona przecież nie tylko unią gospodarczą, lecz przede wszystkim wspólnotą kultury i wartości, uformowaną w decydującym stopniu przez spuściznę judeochrześcijańską" - podkreślił biskup Magdeburga.

Zdaniem bp. Feige z tego względu powinniśmy odrzucić "szerzące się dziś wszędzie na naszym kontynencie resentymenty, ksenofobię, przedkładanie własnych interesów nad ideę solidarności, antagonizmy, teorie spiskowe, nagonki i nienawiść".

Bp Feige podkreślił również, że Kościół ma szczególną rolę do spełnienia. "Powinniśmy stać jak zawsze po stronie wartości niezbędnych do życia w wolności, takich jak obrona godności każdego człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, ochrona małżeństwa i rodziny oraz dóbr społecznych jak sprawiedliwość, miłosierdzie, demokracja i tolerancja, jak też wyraźny sprzeciw wobec wszelkiego ekstremizmu. W ten sposób staniemy się pomostami porozumienia pomiędzy naszymi narodami" - mówił biskup Magdeburga.

Bp Gerhard Feige został mianowany ordynariuszem Magdeburga przez Jana Pawła II w 2005 r. Jest znanym ekumenistą, członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Feige w Poznaniu: Polacy i Niemcy powinni razem działać na rzecz Europy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.