Bp Galbas: Kościół, który nie idzie razem, nie wyjdzie dalej

Bp Galbas: Kościół, który nie idzie razem, nie wyjdzie dalej
fot. biskupgalbas.pl
KAI / ml

„Kościół od dawna otwarty jest na głos świeckich, a synod nie jest w Kościele czymś nowym. Kościół, który nie idzie razem, którego nie obchodzi co Ty słyszysz, co myślisz, czujesz, przeżywasz, nie wyjdzie dalej” – wskazywał bp. Adrian Galbas SAC. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył spotkaniu przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń diecezji ełckiej.

Spotkanie odbyło się dziś w parafii św. Jana Pawła II w Ełku. Zebranie miało na celu przybliżenie idei synodu na temat „Ku Kościołowi synodalnemu - komunia, uczestnictwo, misja”, który 9 października zainaugurował w Rzymie papież Franciszek. W niedzielę 17 października synod rozpoczął się w każdym Kościele partykularnym.

DEON.PL POLECA
Spotkaniu przewodniczył bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji ełckiej, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Przypmniał on, że „Kościół od dawna otwarty jest na głos świeckich, a synod nie jest w Kościele czymś nowym”.

Synod nie jest w Kościele czymś nowym

Bp Galbas wskazał, że „pytania, jakie należy sobie zadać podczas tego etapu kierunkują nas w stronę szukania odpowiedzi: Jak widzimy Kościół 2021+? Jakie ma wady i słabości?”. Ocenił, że wśród pokus związanych z synodem, „jedną z największych jest słuchanie tylko tych, którzy są już zaangażowani w działalność Kościoła”.

DEON.PL POLECA

„Tak jak w sporcie zależy nam na osiągnięciu pewnej sprawności. I wiemy, że ćwiczenia nam pomagają, jak nie ćwiczymy to widzimy spadek formy. To samo ma być z synodem. Ma on być pewnym rodzajem ćwiczeń, po to żebyśmy posiedli taką umiejętność, którą będziemy praktykować już na stałe - powiedział bp Galbas. - Synod się skończy, powstanie na jego temat adhortacja. Tak jak mówi papież Franciszek to nie jest jego pierwszy i najważniejszy cel. Najważniejsze jest nauczenie się. Kościół, który nie idzie razem, którego nie obchodzi co Ty słyszysz, co myślisz, czujesz, przeżywasz, nie wyjdzie dalej” – tłumaczył duchowny.

Koleją częścią spotkania było utworzenie grupy synodalnej, która dzieliła się swoimi przemyślanami odnośnie do osób towarzyszących w codzienności, także poza granicami kościelnymi.

Przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń zostali zachęcani do tworzenia takich grup we wspólnotach oraz rozmów na tematy synodalne, ale nie zamykanie się tylko na nie. W trakcie spotkania podkreślono również ważność zaangażowania członków wspólnot w pomoc parafialnym koordynatorom odpowiadającym za dyskusję synodalną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Galbas: Kościół, który nie idzie razem, nie wyjdzie dalej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.