Bp Greger: jazda po pijanemu to grzech

Bp Greger: jazda po pijanemu to grzech
(fot. West Midlands Police / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0))
KAI / mm

"Nie jesteście ‘królami szos’ i nie jesteście jedynymi na drodze" - apelował dziś do kierowców i motocyklistów bp Piotr Greger. Na zakończenie tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa do maryjnego sanktuarium w Rychwałdzie koło Żywca pielgrzymowali egzaminatorzy, instruktorzy i kierowcy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Bielsku-Białej.

Jazdę po pijanemu kaznodzieja nazwał "grzechem, będącym rezultatem całkowitej bezmyślności".

DEON.PL POLECA
"Nikt z nas nie chce słyszeć o kolejnych wypadkach na drogach, gdzie giną ludzie, a wielu z nich na stale zostaje naznaczonych kalectwem. Statystyki w tym względzie są często porażające" - przestrzegał hierarcha i apelował do kierowców i motocyklistów by stronili od brawury na drogach.

"Nie jesteście ‘królami szos’ i nie jesteście jedynymi na drodze. Jakżeż często brakuje na naszych drogach zachowań, które określamy mianem kultury jazdy, której kryterium stanowi między innymi troska o zdrowie oraz życie własne i drugiego człowieka. Bądźmy odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego i nie siadajmy za kierownicą po spożyciu alkoholu!" - dodawał, nazywając jazdę w stanie nietrzeźwości "grzechem, będącym rezultatem całkowitej bezmyślności".

Zauważał, że wobec tego grzechu nie można przechodzić obojętnie i udawać, że nic złego się nie dzieje, gdy widzimy jak ktoś zasiada za kierownicę w stanie nietrzeźwym. Wezwał do czynnego przeciwstawiania się takim zachowaniom.

"Nie pozwalajmy na to, aby inni zasiadali za kierownicą po spożyciu alkoholu, bo to jest potencjalne niebezpieczeństwo. Trzeźwość i wolność od innych używek odbierających człowiekowi czy ograniczających pełną świadomość jest warunkiem koniecznym do tego, abyśmy mogli prowadzić samochód" - mówił kaznodzieja.

Po liturgii bp Greger, przyzywając wstawiennictwa św. Krzysztofa, patrona kierowców i wszystkich podróżujących, poświęcił liczne pojazdy ustawione wokół świątyni.

Zorganizowana po raz 16. pielgrzymka pracowników WORD w Bielsku-Białej miała być swoistym podsumowaniem tegorocznych działań ośrodka, mających na celu promocję bezpieczeństwa na drogach.

Podczas uroczystości kierowcy wraz z rodzinami zostali zawierzeni Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo Matki Bożej Rychwałdzkiej.

Ośrodek kultu maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny. 18 lipca 1965 r. odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Greger: jazda po pijanemu to grzech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.