Trzeźwa refleksja na najbliższy miesiąc

Trzeźwa refleksja na najbliższy miesiąc
(fot. Youtube.com)
KAI / pk

O tworzenie kultury trzeźwości apeluje bp Henryk Tomasik. Jednocześnie docenia działalność ruchów i stowarzyszeń, które zajmują się promocją trzeźwości. Wśród nich biskup radomski wymienia Krucjatę Wyzwolenia Człowieka proponowaną przez Ruch Światło-Życie. Oznacza ona całkowite i dobrowolne wyrzeczenie się alkoholu jako napoju pod wszelką postacią i w jakiekolwiek ilości.

Bp Tomasik nawiązując do danych Zespołu Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości zauważył, że Polacy piją obecnie więcej niż w czasach PRL-u. Prawie milion osób uzależnionych jest od alkoholu, a kilka milionów pije ryzykownie i szkodliwie.

Biskup radomski zwrócił uwagę na bardzo ważną rolę pomocy medycznej i psychologicznej. Dodał też, że jest jeszcze dużo do zrobienia w zakresie kultury. - Potrzebna jest także ofiara wielu innych, aby uratować osoby, które są pogrążone w tragedii alkoholizmu. Piękną formę prowadzą grupy formacyjne np. Ruch Światło - Życie, który proponuje Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Młodzi ludzie podejmują decyzję całkowitej abstynencji od alkoholu z tą myślą, żeby uratować chociaż jednego człowieka od nałogu - powiedział krajowy duszpasterz młodzieży na antenie Radia Plus Radom.

Bp Tomasik zwrócił również uwagę, że tworzenie odpowiedniej kultury to nasze wspólne zadanie. - Takie pozytywne przykłady znajdziemy także poza oazą, bowiem wiele rodzin decyduje się na organizację bezalkoholowych przyjęć. Coraz popularniejsze są również bezalkoholowe wesela. Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy potrafią organizować takie spotkania bez alkoholu - powiedział biskup Henryk Tomasik.

Biskup radomski podkreślił, że często względy finansowe - choćby w postaci wpływów podatkowych, czy reklamowych - decydują o tym, że problem alkoholizmu spychany jest na boczny tor. - Dominuje kult pieniądza. Wymiar ekonomiczny jest najważniejszy, a przecież nie można przeliczyć na pieniądze łez wielu dzieci i matek na skutek wielu tragedii. Bardzo potrzebne są rozwiązania ekonomiczne. Wiemy, że potrzebne są pieniądze w rozwiązywaniu wielu spraw społecznych, ale człowiek, kultura, szczęście, spokój rodziny i poczucie bezpieczeństwa nawet na ulicy, poczucie bezpieczeństwa w ogóle to ważniejsze wartości - zauważył bp Tomasik.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trzeźwa refleksja na najbliższy miesiąc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.